چگونه سخنرانی موثر در استارتاپ‌ها و رویداد‌ها داشته باشیم؟

چگونه سخنرانی موثری در رویدادهای استارتاپی داشته باشیم؟

فهرست مطالب

یک استارتاپ در ابتدای فعالیت خود باید ایده و فکر خلاقانه خود را به سرمایه‌گذاران بفروشد و با ارائه یک سخنرانی موثر در استارتاپ تمام توجهات را به خود و ایده‌ای که ارائه می‌شود، جلب کند. اما در این مسیر ممکن است بسیاری از افراد با کم رویی و خجالت مواجه شوند و تکنیک‌های سخنرانی در جمع را ندانند که تاثیر بسیار منفی در ارائه و نمایش یک استارتاپ دارد. در این مقاله ما به بررسی سخنرانی موثر در استارتاپ و همچنین به بررسی جامعه نکات سخنرانی استارتاپی می‌پردازیم. 

اهمیت سخنرانی موثر در استارتاپ

سخنرانی موثر در استارتاپ و ارائه در رویدادهای نوپا برای شناخته شدن چهره و فضای کاری یک استارتاپ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر سخنرانی موثری در استارتاپ انجام نشود حتی با وجود ایده بسیار درخشانی که پشت استارتاپ قرار گرفته باشد، از جذب سرمایه‌گذار گرفته تا متقاعد کردن مشتریان و حتی استخدام نیروی کار با مشکل و چالش‌های زیادی مواجه خواهد شد. از سوی دیگر بسیاری از کسب‌وکارها، ایده نه چندان خلاقانه خود را با به‌کار بردن نکات سخنرانی استارتاپی به مرحله جذب سرمایه رسانده‌اند.

بررسی نکات موثر سخنرانی استارتاپی

حال که با اهمیت سخنرانی موثر در استارتاپ آشنا شدید، نوبت به یادگیری نکات لازم برای سخنرانی و ارائه در رویدادهای نوپا است. با به‌کارگیری تمامی مواردی که به شما گفته می‌شود می‌توانید از پس یک سخنرانی در استارتاپ به خوبی بر بیایید.

  • اشتیاق خود را نشان دهید.

اولین و یکی از موثرترین قدم‌ها برای داشتن یک سخنرانی موثر در استارتاپ نشان دادن شوق و اشتیاق و خود واقعی‌تان در هنگام سخنرانی است. برای داشتن یک ارائه و سخنرانی تاثیرگذار و به یادماندنی باید با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید و یکی از راه‌های این برقراری ارتباط نشان دادن شور و اشتیاق‌ خود درباره کاری است که انجام می‌دهید.

  • ایده را به زبان ساده بیان کنید.

ارائه و سخنرانی برای یک استارتاپ در بسیار از مواقع در فضایی تخصصی صورت می‌گیرد و استفاده از اصطلاحات فنی چیزی خارج از تصور نیست، اما هنر شما این است که یک سخنرانی ارائه بدهید که برای همه افرادی که در جلسه حاضر شده‌اند جذاب باشد و نیاز به اطلاعات بسیار زیادی برای پردازش داده‌های که شما ارائه می‌دهید نباشد. توجه داشته باشد که یک سخنرانی و ارائه مینیمال و ساده به معنای پایین آوردن سطح فنی کار نیست، بلکه باید از ارائه جزئیات غیرضروری خودداری کنید.

  • برای سخنرانی برنامه‌ریزی انجام دهید.برای سخنرانی موثر در استارتاپ برنامه‌ریزی انجام دهید.

برای داشتن یک سخنرانی موثر در استارتاپ و به دست آوردن اعتماد به‌نفس لازم برای این کار باید برای تمامی لحظات سخنرانی خود برنامه‌ریزی داشته باشید. منظور از داشتن برنامه‌ریزی مشخص کردن نحوه ارائه و مطالبی است که قرار در ارائه آن‌ها را بیان کنید و همچنین کار روی نقاطی که ممکن است پس از پایان سخنرانی از شما در مورد آن‌ها سوال شود. بنابراین با آمادگی و برنامه‌ریزی می‌توان از پس هر سخنرانی در فضای استارتاپی برآمد.

  • سخنرانی را تمرین کنید.

تمرین کردن کلید رسیدن به یک سخنرانی موثر در استارتاپ و ارائه در رویدادهای نوپا است. هر چقدر که میزان تمرین برای یک ارائه و سخنرانی بیشتر باشد، احتمال یک ارائه حرفه‌ای افزایش پیدا می‌کند. برای داشتن یک تمرین خوب بیشتر بر روی فن بیان و صدای خود تمرکز کنید و برای بهتر کردن و گرفتن بازخورد چندین بار سخنرانی را تمرین کنید و صدای خود را در حین تمرین کردن ضبط کنید. با این کار هربار می‌توانید نحوه بیان کلمات و صدای خود را بهبود ببخشید.

  • بر روی زمان سخنرانی مدیریت داشته باشید.بر روی زمان سخنرانی مدیریت داشته باشید.

یکی از نشانه‌های داشتن سخنرانی موثر در استارتاپ توانایی مدیریت زمان است. با داشتن یک مدیریت زمان بی‌نقص می‌توانید توانایی خود را در ارائه و تسلط بر کار خود نشان دهید. اگر در طول ارائه زمان اضافه داشته باشید، ممکن است بعضی به این فکر کنند که ایده استارتاپ شما در همین حد بوده و حرفی برای گفتن ندارید و از سوی دیگر اگر وقت کم بیاورید ممکن است این احساس در افراد به وجود بیاید که شما هیچگونه اطلاعاتی از چیزی که قصد ارائه آن را داشتید، ندارید. بنابراین با یک مدیریت موثر زمان از پس تمامی این چالش‌ها بر می‌آیید.

  • برای ارائه خود داستان داشته باشید.

تجربه نشان داده است که مخاطبین به سخنرانی‌هایی که در آن یک داستان روایت می‌شود، بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند و مدت زمان زیادی در ذهن آن‌ها باقی خواهد ماند. بنابراین شما می‌توانید از قدرت روایت کردن برای داشتن یک سخنرانی موثر در استارتاپ استفاده کنید و از ایده شکل‌گیری استارتاپ تا مسیر رسیدن به اینجا و چالش‌هایی که با آن مواجه بوده‎‌اید را برای مخاطبان خود بیان کنید.

  • اعتماد به‌نفس خود را بهبود دهید.اعتماد به‌نفس خود را بهبود دهید.

وقتی که در هنگام سخنرانی و ارائه دادن ایده و شرایط استارتاپ خود اعتماد به نفس کامل داشته باشید، نشان دهنده این است که شما به کاری که در حال انجام آن هستید ایمان دارید و با تمام وجود از آن دفاع خواهید کرد.

  • نسخه‌ای از محصول یا سرویس را نشان دهید.

یک استارتاپ برای نشان عرضه ایده خود به مشتری یا سرمایه‎‎گذار به بیش از یک سخنرانی  احتیاج دارد. برای اینکه مخاطبین خود را با محصول یا سرویسی که در حال ارائه آن هستید، بیشتر تحت تاثیر قرار دهید یک نمونه از آن را در طول سخنرانی خود نشان دهید. 

سخنرانی مناسب، رمز موفقیت برای هر استارتاپی 

سخنرانی موثر در رویدادهای استارتاپی از اهمیت بسزایی برخوردار است. با توجه به نکاتی که در این مقاله بیان شد، می‌توان جمع‌بندی کرد که برای داشتن سخنرانی موفق در استارتاپ، ابتدا باید با صداقت و شور و اشتیاق، ایده خود را به زبان ساده بیان کنید. سپس، با برنامه‌ریزی کافی و تمرین، مدیریت مناسبی بر زمان داشته باشید. همچنین داشتن اعتمادبه‌نفس و ارائه نمونه‌ای از محصول یا خدمت، می‌تواند تاثیر شگرفی در موفقیت سخنرانی شما داشته باشد. بنابراین با رعایت این نکات، می‌توانید سخنرانی موثر و فراموش‌نشدنی‌ای در رویداد استارتاپ خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

چگونه یک تیم استارتاپی قوی بسازیم و همه اعضای تیم را کنار هم حفظ کنیم؟