اهمیت رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها

رویدادهای کارآفرینی، محیطی برای یادگیری و رشد استارتاپ‌ها

فهرست مطالب

رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها نوعی گردهمایی کوتاه مدت است که معمولا از چند ساعت تا چند روز به‌صورت متغیر برگزار می‌شود. در این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها شرکت کنندگان برای فعالیت بیشتر در حیطه کسب و کار خود مفاهیم مربوطه را آموزش می‌بینند؛ اما در مواقعی دیگر، این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها برای انتقال تجربه كارآفرينان موفق برگزار می‌شوند. به‌علاوه استارتاپ‌هایی که در رویدادهای مختلف کارآفرینی شرکت می‌کنند، طی چند روز برگزاری این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها بر روی ایده مد نظر خود کار کرده و راه‌اندازی کسب و کار را تمرین می‌کنند. 

عده‌ای دیگر از کارآفرینان هم رویدادهایی را انتخاب می‌کنند که بر روی یک مسئله شخصی و در یک حوزه صنعتی تمركز دارند و موضوعات آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. شتاب‌دهنده‌ها با برگزاری این رویدادها سعی در توسعه کارآفرینان و رشد كسب و كارهای نوپا دارند. در ادامه مقاله به شیوه کار آن‌ها و اهمیت رویدادهای کارآفرینی در یادگیری و رشد استارتاپ‌ها می‌پردازیم. 

انواع رویدادهای کارآفرینی برای رشد و یادگیری استارتاپ‌ها 

انواع رویدادهای کارآفرینی برای رشد و یادگیری استارتاپ‌ها

رویدادهای کارآفرینی در زمینه رشد و یادگیری استارتاپ‌ها اهداف مختلفی دارند که باعث ایجاد تفاوت‌هایی در شیوه برگزاری و مدت زمان برگزاری آن‌ها می‌شود. در ادامه، برخی از انواع این رویداد‌های کارآفرینی برای استارتاپ‌ها را با هدف‌ها و شیوه‌های برگزاری مختلف برای شما شرح می‌دهیم تا به‌درستی رویداد مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۱- رویدادهای آموزشی انگیزشی  

رویدادهای آموزشی انگیزشی، برنامه‌هایی دو تا چهار روزه هستند. در اولین جز از این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها، مفاهیم پایه به‌صورت کلی و مختصر در کنار روند راه‌اندازی کسب و کار برای مخاطبان توضیح داده می‌شوند. در ادامه برنامه، استارتاپ‌ها فعالیت گروهی را انجام خواهند داد.

شیوه برگزاری

شیوه‌ برگزاری رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها به‌صورت آموزشی انگیزشی باعث آشنایی افراد با تلخی و شیرینی کارهایی می‌شود که قرار است در استارتاپ خود به‌طور معمول انجام دهند. لازم به ذکر است که شرکت کنندگان این تجربیات را در محیطی امن و با سطحی پایین‌تر تجربه می‌کنند. همچنین در رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها، مربی‌های باتجربه کنار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرند تا تجربه خود را به استارتاپ‌ها منتقل کنند و یادگیری آن‌ها از رویداد را در این زمینه افزایش دهند. 

هدف از برگزاری رویداد

در اغلب مواقع، هدف از برگزاری رویدادهای کارآفرینی آموزشی انگیزشی، ایجاد انگیزه و آشنایی حداقلی مخاطبان با کارآفرینی و به خصوص راه‌اندازی کسب و کار با مدل استارتاپی است. شرکت‌کنندگان با شرکت در این برنامه‌ها انگیزه‌ لازم برای راه‌اندازی کسب و کار خود را پیدا می‌کنند‌. حتی اگر عده‌ای متوجه شوند کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار را دوست ندارند نیز می‌تواند از نتایج مهم و عالی این رویدادها باشد. بنابراین، می‌توان شرکت در این رویداد را به افرادی پیشنهاد داد که اطلاعاتی در مورد کارآفرینی و راه‌اندازی کسب و کار ندارند و می‌خواهند در یک شبیه‌سازی کوچک و ساده آن را تجربه کنند. 

۲- رویدادهای مهارتی و توانمند سازی 

این دوره‌ها به‌صورت بلند مدت برگزار می‌شوند و هدف آن‌ها افزایش دانش و مهارت مخاطبان در زمینه‌های مرتبط با کسب و کار است. مباحث پایه‌ای مانند MBA، تشکیل و رهبری تیم و موضوعات جزئی‌تری همچون مارکتینگ از موضوعات متنوع این دوره‌ها هستند.

شیوه برگزاری

در رویدادهای افزایش مهارت مخاطبان، جلسات تئوری به‌همراه تمرین عملی برگزار می‌شود. این تمرینات برخی اوقات در سازمان‌های همکار برگزار می‌شوند و در مدت مشخصی به‌صورت کارآموزی و گاهی هم به‌شکل پروژه شخصی انجام می‌شوند. این دوره‌ها حدود ۵۰ ساعت آموزش تئوری و بیش از ۱۵۰ ساعت فعالیت گروهی دارند. 

هدف از برگزاری

افزایش توانایی‌ها و مهارت‌های کارآفرینی مخاطبان، هدف برگزاری رویدادهای کارآفرینی توانمند‌سازی و مهارتی هستند. با فعالیت‌های واقعی برای راه‌اندازی کسب و کار در این دوره‌ها، شانس ایجاد کسب و کارهایی که بتوانند به بقای خود ادامه دهند نیز افزایش می‌یابد. بنابراین افرادی که می‌خواهند کارآفرین شوند و کسب و کاری راه بیندازند، از این رویدادهای کارآفرینی غافل نشوند. این دوره‌ها به برنامه‌های شتاب‌دهی در شتاب‌دهنده‌ها تشابه زیادی دارند. 

۳- رویدادهای شبکه‌سازی 

آشنایی با افرادی جدید با علایق مشترک از مهم‌ترین دستاوردهای کسانی است که در رویدادهای شبکه‌سازی شرکت می‌کنند. در این رویداد محیطی فراهم شده است تا شرکت‌کنندگان با یکدیگر گفت و گو کنند و از سابقه فعالیت‌ها و زمینه کاری‌ یکدیگر مطلع شوند. سپس با تبادل کارت ویزیت، به ایجاد فرصت‌های همکاری در آینده بپردازند.

 

دلایل برگزاری رویداد

می‌توان دلایل بسیاری آورد که چرا کسب و کار‌ها به‌دنبال شبکه سازی هستند. شبکه‌ سازی یک امر واجب برای استخدام و جذب نیرو، یافتن شرکت‌های همکار و سرمایه‌گذار است. به‌علاوه در حاشیه این رویدادها فرصت‌های بسیاری برای برقراری ارتباط با افراد مختلف به‌وجود می‌آید. بنابراین صاحبان ایده، بنیان‌گذاران کسب و کارها، سرمایه‌گذاران، علاقه‌مندان به فعالیت در کسب و کارهای نوپا، خبرنگاران و هر کسی که به‌نحوی بخواهد در اکوسیستم استارتاپی فعالیت نماید، یک فرد مناسب برای شرکت در رویدادهای شبکه‌ سازی به حساب می‌آید. علاوه‌بر این‌ها، موفقیت این رویدادها تا حدود زیادی به تنوع شرکت‌کنندگان بستگی دارد. 

۴- رویدادهای ارائه، مسابقات و نمایشگاه‌ها

تمام این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها به‌شکل‌های متنوع و در مدت چند ساعت الی چند روز برگزار می‌شوند. ارائه یا pitch کسب و کارها نقطه اشتراک آن‌ها است. این نقطه اشتراک به کارآفرینان فرصتی می‌بخشد تا در زمانی بین چند ثانیه تا چند دقیقه، کسب و کار خود را به مخاطب‌شان معرفی کنند‌. مخاطبان این معرفی همان بهره‌برداران استارتاپ هستند که در واقع ممکن است سرمایه‌گذاران یا شرکا باشند.

هدف برگزاری

شناسایی کسب و کارها و ایجاد فضایی برای معرفی شدن آن‌ها در جهت سرمایه‌گذاری، اعطای گرنت، تقدیر و تشویق یا فروش هدفی است که این دوره‌ها دنبال می‌کنند. بنابراین این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها بیشتر در نقش یک پلتفرم ظاهر شده و ارتباط بین طرفین را تسهیل می‌کنند. بنابراین کاملا مشخص است که برای کسب و کارها، استارتاپ‌ها و صاحبان ایده مناسب هستند. 

۵- رویدادهای سخنرانی و انتقال تجارب 

علاقه‌مندان به دنیای استارتاپ و کارآفرینان تازه‌کار با شنیدن موفقیت‌ها، شکست‌ها و چالش‌های کارآفرینان باتجربه و کارکشته، می‌توانند انگیزه کسب کنند. از طرفی دیگر این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها، از بسیاری از اشتباهات جلوگیری می‌کنند. بنابراین مراکزی مانند شتاب‌دهنده‌ها با برگزاری رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها، فرصت شنیدن صحبت‌ نوآوران و کارآفرینان را به افراد تازه‌کار می‌دهد تا بتوانند از تجربیات آن‌ها استفاده کنند.

فعالیت شتاب‌دهنده‌ها در برگزاری رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها

فعالیت شتاب‌دهنده‌ها در برگزاری رویدادهای کارآفرینی

شتاب‌دهنده‌ها با ویژگی‌هایی که دارند، رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها را نیز در برمی‌گیرند و در همین محیط به رشد و پیشرفت استارتاپ‌ها بسیار کمک می‌کنند. این ویژگی‌ها عبارتند از: 

ارائه برنامه های آموزشی  

شتاب‌دهنده‌ها دوره‌های آموزشی مختلفی مانند رویدادهای کارآفرینی، آموزشی و انگیزشی در زمینه‌های مرتبط به فعالیت استارتاپ‌های فناوری اطلاعات و همچنین زمینه‌های عمومی برگزار می‌کنند. بنابراین این مراکز مجموعه تیم‌های مستقر خود را هدایت کرده تا رشد بهتری برسند. 

ارائه خدمات مشاوره  

رویدادهای مختلف کارآفرینی، منتورهای باتجربه‌ای را در کنار مخاطبان خود قرار می‌دهند که به آن‌ها در مسیر دورها کمک می‌کند. شتاب‌دهنده‌ها نیز در کنار تیم‌های خود مربیان باتجربه‌ای را قرار می‌دهند که به پیشبرد کسب و کار مد نظر کمک کنند. چراکه کارآفرینان کم‌تجربه و تازه‌وارد با ایجاد یک کسب و کار نوپا، وارد مسیری پر از مشکلات و ناهمواری های خاص می‌شوند. 

آشنایی استارتاپ‌ها با سرمایه گذاران 

معمولا هر کسب و کاری برای شروع، به یک سرمایه اولیه احتیاج دارد. شتاب‌دهنده‌ها با برگزاری رویدادهای شبکه سازی و یا دوره‌های دیگر، مسیری را ایجاد می‌کند. از این رو، کسب و کارها با سرمایه گذاران ملاقات می‌کنند و با معرفی استارتاپ خود و متقاعد کردن آن‌ها، سرمایه مد نظر خود را جذب می‌کنند. 

شبکه سازی 

همان طور که گفته شد تشابه زیادی بین شبکه سازی شتاب‌دهنده‌ها و رویدادهای کارآفرینی شبکه سازی وجود دارد. در یک شبکه سازی صحیح خدمات آموزشی و مشاوره‌ای سازمان‌دهی‌شده و ویژه، توسط متخصصین ارائه می‌شود تا ایده‌های خام اولیه افراد و تیم‌ها جهت‌دهی کند. در این مسیر اگر ایده‌ای قابلیت اجرا داشته باشد، سریع تحت حمایت قرار می‌گیرد. 

جمع بندی 

رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله مهارت‌آموزی، آموزشی و انگیزشی، شبکه‌سازی و اجرای مسابقات و نمایشگاه‌ها برگزار می‌شوند. هر یک از این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها دارای اهداف خاصی هستند که به افزایش دانش و رشد استارتاپ‌ها کمک می‌کنند. شتاب‌دهنده‌ها فضاهایی را ایجاد می‌کنند تا این رویدادهای کارآفرینی برای استارتاپ‌ها را برای تیم‌های مستقر خود تسهیل و برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

معرفی جدیدترین ترندها و نوآوری های دنیای استارتاپ ها