چرا استارتاپ‌ها باید کار خود را از فضای اشتراکی شروع کنند؟

چرا استارتاپ‌ها باید کار خود را از فضای اشتراکی شروع کنند؟

فهرست مطالب

وقتی از استارتاپ صحبت می‌کنیم، به مفهومی اشاره می‌کنیم که مردم به‌واسطه آن می‌توانند نبوغ و انگیزه خود را در معرض نمایش قرار دهند و اتفاقات باورنکردنی را با کمترین هزینه رقم بزنند. برای شروع یک استارتاپ، مانند هر شغل دیگر به فضای فیزیکی نیاز است. بسیاری از متخصصان حوزه کارآفرینی بر این باورند که استارتاپ‌ها باید کار خود را از فضای‌ اشتراکی شروع کنند. به نظر شما چرا فضای‌ کار‌‌ اشتراکی می‌تواند برای یک استارتاپ مفید باشد؟

فضای کار اشتراکی چیست؟

فضای‌ اشتراکی یک فضای کاری مشترک است که در آن افراد، شرکت‌ها یا صنایع مختلف به‌طور مستقل یا مشترک در یک محیط اشتراکی کار می‌کنند. این محیط برای ارائه یک فضای کاری انعطاف‌پذیر و جامعه محور طراحی شده‌ است که بهره‌وری، شبکه‌سازی و همکاری را ارتقا می‌دهد. در این مکان، افراد می‌توانند میز یا فضایی را به‌صورت ماهانه اجاره کنند. در عصر دیجیتال، فضاهای کار اشتراکی در میان فریلنسرها، استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک که به دنبال یک محیط کاری مقرون‌به‌صرفه، انعطاف‌پذیر و مشارکتی هستند، بسیار محبوب است. فضای اشتراکی برای استارتاپ‌ها، ساده‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه برای قرار دادن همه در یک فضای فیزیکی است. کار با افراد دیگر در یک مکان، به الهام بخشیدن و ایجاد همکاری کمک می‌کند.

چرا فضای کار اشتراکی برای استارتاپ‌ها مفید است؟

برای پاسخ به این سوال، بیایید با ساده‌ترین دلیل شروع کنیم: پول. اجاره یک فضای اداری بسیار پرهزینه است. در بهترین حالت، نهایی کردن یک قرارداد اجاره نیز مدتی طول می‌کشد. وقتی کار را در یک فضای اشتراکی شروع می‌کنید، می‌توانید از همان روز شروع کنید! علاوه بر سهولت راه‌اندازی استارتاپ، یک فضای اشتراکی، بخش زیادی از تدارکات را نیز برای شما انجام می‌دهد. اینترنت و سایر امکانات در اجاره گنجانده شده‌ است. یک فضای همکاری خوب مانند یک انکوباتور برای همکاری و رشد کسب‌وکار عمل می‌کند. این واقعیت بسیاری از فضاهای اشتراکی است، جایی که می‌توان ارتباطات ارزشمند ایجاد کرد، همکاری ثمربخش خواهد بود.

مزایای استفاده از فضای اشتراکی برای استارتاپ‌ها چیست؟

مزایای استفاده از فضای اشتراکی برای استارتاپ‌ها

مقرون به صرفه بودن

یکی از بزرگترین مزایای کار در فضای اشتراکی برای کارآفرینان و استارتاپ‌ها، امکان استفاده از یک دفتر با تمام امکانات و مزایا با کمترین هزینه است. فضاهای کار اشتراکی راه حل مقرون‌به‌صرفه‌ای در مقایسه با اجاره یا خرید یک دفتر اختصاصی است. اجاره یک فضای کار اشتراکی برای استارتاپ‌ها، دسترسی به امکانات ضروری مانند میز و صندلی اداری، اتاق‌ جلسه و امکانات رفاهی را بدون پرداخت هزینه‌های سنگین فراهم می‌کند. همچنین به استارتاپ‌ها اجازه می‌دهد تا با مراقبت از همه چیز، از قبوض آب و برق گرفته تا مدیریت تسهیلات، منابع محدود خود را به‌طور موثرتری مدیریت نموده و فقط بر روی تجارت تمرکز کنند.

شبکه‌سازی

در فضاهای کار اشتراکی، استارتاپ‌ها، کارآفرینان و متخصصان متعددی در کنار هم مشغول به کار هستند. شروع مکالمات و ایجاد ارتباطاتی که می‌تواند به دانش یا مهارت‌های جدید یا حتی کسب‌وکار جدید منجر شود، می‌تواند هم برای شرکت‌های بزرگ و هم برای مشاغل کوچک و متوسط نیز مفید باشد. در واقع فضای کار اشتراکی فرصت‌های شبکه‌سازی را تقویت می‌کند و به استارتاپ‌ها اجازه می‌دهد با افراد همفکر، خلاق و همچنین سرمایه‌گذاران ارتباط برقرار کنند. این ارتباطات می‌تواند به مشارکت‌های ارزشمند، مشاوره و حتی فرصت‌های تامین مالی منجر شود.

انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری بیشتر در محل کار، مزایای زیادی را برای کسب‌وکارها به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارتند از: فرهنگ‌ کاری آرام‌تر و سازنده‌ تر، رفاه بهتر کارکنان، مزیت رقابتی در هنگام استخدام و حفظ استعداد. معمولاً فضاهای‌ اشتراکی شرایط اجاره انعطاف‌پذیری را ارائه می‌دهند. بدین ترتیب کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌ها می‌توانند با رشد تیم یا قراردادشان، نیازهای فضای اداری خود را تنظیم کنند.

همکاری و به اشتراک گذاشتن دانش

کار در کنار افراد و شرکت‌های مختلف در یک فضای مشترک، موجب همکاری و به اشتراک گذاشتن دانش می‌شود. برای مثال، استارتاپ‌ها می‌توانند از تخصص، بینش و دیدگاه‌های دیگر متخصصان برای حل مشکلات و کسب ایده‌های جدید بهره ببرند. فضای کار اشتراکی به شما امکان دسترسی به جامعه‌ای از کارآفرینان موفق را می‌دهد. ارتباط با دیگر کارآفرینان موفق در مراحل اولیه ایجاد یک کسب‌وکار برای یک بنیانگذار استارتاپ بسیار سودمند است. برنامه‌های منتورینگ و برگزاری کارگاه‌های منظم دو ویژگی مثبت بسیاری از فضاهای کار اشتراکی به شمار می‌رود.

امکانات رفاهی

دمای هوا، نور و طراحی محل کار بر نحوه عملکرد افراد تاثیر می‌گذارد. فضاهای کار اشتراکی اغلب دارای طراحی منعطف بوده که از نظر فیزیکی برای کار راحت هستند. از طرف دیگر، افراد در فضاهای اشتراکی، کمتر احساس تنهایی کرده و خود را عضوی از یک جامعه می‌دانند. محیط‌های راحت چه از نظر فیزیکی و چه احساسی، از جزئیات کوچک اما مهمی بوده که به استارتاپ‌ها اجازه می‌دهد راحت تر به اهداف خود برسند.

امکانات رفاهی مناسب در محل کار می‌تواند تجربه کاری دلپذیری را رقم بزند. فضاهای اشتراکی اغلب امکانات رفاهی و خدمات پشتیبانی مختلفی مانند اینترنت پرسرعت، دسترسی به چاپگر و اسکنر، خدمات پذیرایی و امکان برگزاری رویدادهای اجتماعی را در اختیار استارتاپ‌ها قرار می‌دهند. عضویت در یک جامعه کاری خوب معمولا دارای مزایای زیر است:

  • وجود اتاق کنفرانس و جلسات
  • وجود مکان‌های مختلفی برای استراحت، از جمله تراس فضای باز، میزهای بیلیارد و صندلی‌های استراحت.
  • لوازم محل کار: میز و مبلمان اداری
  • قهوه، چای، یخچال و مایکروویو

تصویر حرفه‌ای

بسیاری از استارتاپ‌های موفق سفر خود را در گاراژ یا گوشه میز آشپزخانه خود آغاز کردند. اما برای رسیدن به سطح بعدی، ملاقات با مشتریان و سرمایه‌گذاران، باید تصویر حرفه‌ای‌تری ایجاد کرد. فضاهای اشتراکی، راه حل مقرون‌به‌صرفه برای دسترسی به یک چیدمان حرفه‌ای و امکانات رفاهی است. بدین ترتیب، می‌توان سرمایه‌ بیشتری را برای بهبود محصولات و خدمات اختصاص داد.

چالش‌های استفاده از فضای کار اشتراکی

پرت شدن حواس

چالش‌های حضور در فضای کار اشتراکی

اگرچه کار در فضای اشتراکی شما را از خستگی نجات داده و سرحال نگه می‌دارد، اما ممکن است موجب به تعویق انداختن کار و حواس پرتی شود. پرت‌ شدن حواس می‌تواند به دلیل عدم توانایی در تمرکز و سر و صدای محیط باشد.

تشخیص فرهنگ کار سخت است

بزرگترین ایراد کار در فضای اشتراکی با سایر مشاغل این است که فرهنگ‌های کاری مختلف با هم مخلوط می‌شوند. به عبارت دیگر، اخلاق کاری شخصی شما ممکن است با اخلاق افراد دیگری که مجاور شما کار می‌کنند متفاوت باشد. در چنین محیطی ممکن است مشارکت صمیمانه در فعالیت‌های کاری کمی دشوار باشد.

ممکن است رقیب درست پشت سر شما باشد

اگر فضای کاری را با تیمی که رقیب شما است به اشتراک بگذارید چه؟ ممکن است همه چیز به شکل ناراحت‌کننده‌ای تغییر کند. شما باید مراقب افراد زیادی باشید و این می‌تواند باعث حواس‌پرتی و تاخیر در کارهای برنامه‌ریزی شده شود.

فضای کار اشتراکی، مکانی برای رشد استارتاپ‌ها

به اشتراک‌ گذاشتن ایده‌ها و به‌دست‌ آوردن دیدگاه‌های گوناگون از صنایع مختلف می‌تواند خلاقیت را تقویت کند. همچنین محیط‌های راحت و کاملا مبله می‌تواند تمرکز و تعامل را افزایش دهد. فضای کار‌ اشتراکی می‌تواند فرصت‌های بازاریابی خلاقانه‌ای را برای استارتاپ‌ها باز کند. این فضاها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که از نظر بصری بسیار جذاب هستند. بنابراین می‌توان با ایجاد محتوا برای پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی استارت‌آپ خود، از این موضوع به نفع خود استفاده نمایید. همچنین فرصت دارید که در رسانه‌های اجتماعی فضای‌ کار اشتراکی برجسته شوید. آن‌ها دائما در حال گرفتن عکس، فیلم و ایجاد محتوا برای تبلیغ فضای خود هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

معرفی جدیدترین ترندها و نوآوری های دنیای استارتاپ ها