نقش فناوری در تحولات اقتصادی آینده

نقش فناوری در تحولات اقتصادی آینده

فهرست مطالب

فناوری‌های نوظهور تا به امروز به‌طور مداوم تاثیرات خود را بر اقتصاد جهانی و اجتماع، از سطح ملی تا جهانی گذاشته است؛ مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، بلاک‌چین و رباتیک که به‌تدریج نه تنها شکل کسب و کارها و صنعت‌ها را تغییر داده‌اند، بلکه به‌عنوان مهم‌ترین مولفه در تعیین آینده اقتصادی جهان شناخته می‌شوند. در این مقاله، نقش حیاتی و تاثیرات عمیق فناوری در تحولات اقتصادی آینده را بررسی خواهیم کرد.  چراکه این بررسی امکان شناخت بهترین راهبردها و راهکارهای تطابق با دنیای دیجیتالی و پیشرفته را برای مواجهه با چالش‌ها و فرصت‌های اقتصادی جدید در این دوره به ما می‌دهد.

تاثیر فناوری در تحولات اقتصادی آینده 

تاثیر فناوری در تحولات اقتصادی آینده

فناوری چگونه می‌تواند باعث ایجاد تحولات مثبت در اقتصاد کشور‌ها شود؟ فناوری می‌تواند در دو زمینه به اقتصاد‌دانان برای بهبود شرایط اقتصادی یاری برساند. این زمینه‌ها به شرح زیر هستند: 

۱- تاثیر فناوری در اشتغال‌زایی

یکی از اجزای اصلی تشکیل‌دهنده حقوق شهروندان، برخورداری از یک شغل مناسب است. حتی می‌توان گفت اهمیت این موضوع از حقوق سیاسی آن‌ها و حضورشان در صحنه انتخابات کمتر نیست. بنابراین می‌توان این تاثیر را از چند جهت مورد بررسی قرار داد: 

  • ارائه اطلاعات به روز از تاثیر فناوری در اشتغال‌زایی

عملیات اشتغال‌زایی متناسب با نیازهای جامعه و جلوگیری از بیکاری افراد، جزو وظایف بنیادین دولت‌ها به‌حساب می‌آید. همچنین اشتغال‌زایی با توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ارتباط مستقیمی دارد و وابسته به سرعت روند توسعه جامعه و موفقیت یا عدم موفقیت برنامه‌های توسعه است. بنابراین فناوری با ارائه اطلاعات روزآمد و کیفی، راه جدیدی را پیش روی برنامه ریزان اشتغال قرار می‌دهد.

  • همگام با تمایلات علمی و پژوهشی جامعه 

 فناوری زمینه‌های کاری جدیدی را با توجه به تمایلات علمی و پژوهشی جامعه و نیاز دسترسی به نوآوری‌ها، اختراعات و استانداردهای ثبت‌شده جهان ایجاد می‌کند. 

  • ایجاد کاربردهای متنوع و گسترده‌ در محیط کار 

یکی از دغدغه‌های مهم مدیران و برنامه‌ریزان، مشکل اشتغال‌زایی مردم است. فناوری اطلاعات از علوم رایانه، ارتباطات و شبکه سازی تشکیل شده‌ است که می‌تواند کاربردهای متنوع و گسترده‌ای در محیط کار مطرح کند. برخی از این موارد شامل سیستم‌های خبره، پردازش تصویری، اتوماسیون، علم روبات‌ها، فناوری سنسورها، مکاترونیکس و … هستند.

این کاربردها توانسته‌اند در سبک‌ زندگی و امرار معاش انسان، تحولات بسیاری ایجاد کنند که به‌خوبی در نیروی کار و زندگی بشر قابل مشاهده هستند. با وجود این فناوری‌ها تحولاتی در رایانه‌ها و فناوری اطلاعات صورت گرفته و تغییرات وسیعی در صنایع و بنگاه‌های تجاری ایجاد شده‌ است. همچنین این موضوع موجب ظهور صنایع و مشاغل جدیدی در این زمینه‌ها شده‌ است. بنابراین با وجود فناوری کشورها با پدیده‌های جدید، مانند رشد اقتصادی، تغییرات جمعیتی، جهانی شدن و … آشنا شده‌اند و بر وضعیت مشاغل اثر گذاشته‌اند. 

۲- تاثیر فناوری در کارآفرینی 

گاهی هم به‌جای اینکه منتظر بمانید و دنبال شغل بگردید، خوب است خودتان دست به‌کار شده و یک کسب و کار راه‌اندازی کنید. حتی با مشاهده جزئی می‌توان تحولاتی را که در سال‌های اخیر حوزه فناوری در جوامع و فرهنگ‌های گوناگون به‌وجود آورده را متوجه شد. این تحولات به‌ویژه در زمینه اقتصادی مرهون تلاش‌های کارآفرینان است. حال باید دید چگونه این کار انجام می‌شود: 

  • بررسی شرایط عصر خود

کارآفرینان با مطالعات لازم، شرایط عصر خود را شناسایی و با کارآفرینی در همان زمینه در تلاش برای رفع ملزومات آن هستند. در این روش هم شیوه‌های خاص خود را ایجاد می‌کنند. در این زمینه می‌توان اینترنت را نام برد که نمونه‌ای روشن از کارآفرینی است. این کارآفرینی حتی توانسته‌ است برای کسب و کار‌های دیگر زمینه شروع کار و ایجاد تحولات در اقتصاد کل دنیا را فراهم کند. 

  • استفاده از سطوح مختلف فناوری 

کارآفرینی با استفاده از فناوری می‌تواند در سطوح مختلف سخت افزار، نرم‌افزار، اطلاعات و ارتباطات انجام شود. علاوه‌بر اینکه در هر کدام از سطوح امکان کارآفرینی و راه‌اندازی یک استارتاپ وجود دارد، این کارآفرینی‌ها به مراکز سرمایه‌گذاری احتیاج دارند. در این باره هم می‌توان روی کمک سرمایه گذارانی چون فضاهای کار اشتراکی و البته شتاب‌دهنده حساب کرد. 

تحولات اقتصادی آینده با شتاب‌دهنده 

تحولات اقتصادی آینده با شتاب‌دهنده

همانطور که گفته شد، فناوری با تاثیر بر دو قطب مهم اقتصادی، یعنی اشتغال‌زایی و کارآفرینی می‌تواند باعث رشد اقتصادی و ایجاد زمینه‌ای برای آینده‌نگری در این زمینه شود. همچنین برنامه‌ریزان اقتصادی هم با حمایت از مراکز شتاب‌دهی به اشتغال‌زایی و تحقق هدف کارآفرینان کمک کرده‌اند. لازم به‌ذکر است که در دنیای کسب و کار امروزی، شتاب‌دهنده با فراهم آوردن شرایطی برای استارتاپ‌ها این مسئولیت را پذیرفته و در اجرای آن نیز موفق عمل کرده‌اند. برهمین اساس می‌توان خدمات شتاب‌دهنده را مورد بررسی قرار داد: 

۱- ایجاد فضای کاری مناسب

کارآفرینان برای استفاده از سطوح مختلف فناوری روی به ایجاد کسب و کار می‌آورند تا بتوانند سهم خود را در بهبود شرایط اقتصادی ایفا کنند. این افراد برای راه‌اندازی استارتاپ خود به فضای کاری مناسبی احتیاج پیدا می‌کنند. شتاب‌دهنده معمولا فضایی مانند فضای کار اشتراکی را به کسب و کارها ارائه می‌دهد تا در ابتدا هزینه‌ها را برای کارآفرینی کاهش دهد. به‌علاوه در این محیط مشترک افراد می‌توانند با کسانی که در زمینه‌های مختلف مهارت دارند، ملاقات کنند. در این فضا همچنین بر کار استارتاپ‌ها نظارت کرده و آن‌ها را هدایت می‌کنند. کارآفرینان و تیم آن‌ها هم می‌توانند در این فضا تجربیات خود را رد و بدل کرده و به راحتی از خدمات متمرکز استفاده کنند. 

۲- ارائه برنامه‌های آموزشی و توانمند‌سازی 

فناوری اطلاعات برای ایجاد تحولات اقتصادی آینده نیاز به افرادی باتجربه و کاربلد دارد. بنابراين استارتاپ‌ها ضمن یک شروع خوب لازم است که ادامه‌دار باشند و حتی به نسل بعد برسند. بنابراین مراکز شتاب‌دهی ضمن تامین منابع مختلف، در مجموعه خود تیم‌های مستقر کارآفرینی را هدایت می‌کنند تا رشد بهتری داشته باشند. یکی از اقدامات آن‌ها در این رابطه، برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف در زمینه‌های مرتبط به فعالیت استارتاپ‌های فناوری اطلاعات و همچنین زمینه‌های عمومی است. برخی از آن‌ها حتی خدمات توانمندسازی مختلف و جامعی را در اختیار صاحبان کسب و کارها قرار می‌دهند.

۳- ارائه خدمات مشاوره 

فناوری اطلاعات برای آنکه بتواند بر تحولات اقتصادی آینده تاثیر بگذارد، به‌ نسلی کارآزموده و باتجربه احتیاج دارد. دنیای کسب و کار به‌ویژه برای کارآفرینان کم‌تجربه و تازه‌وارد، مسیری با مشکلات و ناهمواری‌های خاص خود است. بنابراین شتاب‌دهنده در کنار این کسب و کارها منتورهای باتجربه را قرار می‌دهد تا به پیشبرد کسب و کار موردنظر کمک کنند. 

۴- تامین سرمایه کسب و کار 

همان‌طور که گفته شد کسب و کار در زمینه‌های مختلف فناوری بر اقتصاد آینده تاثیر خواهد گذاشت. این کسب و کار‌ها برای شروع به سرمایه اولیه احتیاج دارند. شتاب‌دهنده با سرمایه‌گذاری و تامین سرمایه اولیه استارتاپ‌ها به آن‌ها در شروع مسیر خود کمک خواهد کرد. یکی از راهکارهای مراکز شتاب‌دهی برای این کار ایجاد مسیری برای دسترسی آسان کارآفرینان به سرمایه‌گذاران است. 

۵- شبکه سازی 

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد فناوری برای تاثیر بر تحولات اقتصادی آینده، شبکه‌سازی است. شتاب‌دهنده هم خدمات آموزشی و مشاوره‌ای سازمان‌دهی‌شده و ویژه، توسط متخصصین را ارائه می‌کند تا به ایده خام اولیه افراد و تیم‌ها جهت ببخشد. در صورتی که ایده مد نظر قابلیت اجرایی داشته باشد، تحت حمایت قرار می‌گیرد، بنابراین برای افراد زیادی از جامعه اشتغال‌زایی می‌شود.

نقش کلیدی فناوری در تحولات اقتصادی

کارآفرینان با راه‌اندازی استارتاپ‌های خود می‌توانند برای افراد زیادی شغل‌های متناسب بر پایه فناوری را ایجاد کنند. این شتاب‌ دهنده ها هستند که با فراهم کردن محیطی متناسب به همراه امکانات خاص هر کسب و کار این زمینه را برای کارآفرینان ایجاد کرده‌اند. بنابراین با کمک فضای شتاب‌دهی است که فناوری می‌تواند بر تحولات اقتصادی آینده تاثیر گذار باشد.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

معرفی جدیدترین ترندها و نوآوری های دنیای استارتاپ ها