مراحل طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها

مراحل طراحی لوگو و برند برای استارتاپ‌ها

فهرست مطالب

با توجه به رقابت فراوان در بازار کسب‌وکارهای نوپا، استفاده از یک لوگو و برند جذاب و متمایز، تبدیل به یکی از عوامل کلیدی برای جلب مشتریان و ایجاد هویت برای استارتاپ‌ها شده است. استارتاپ‌ها کسب‌وکارهای نوپایی هستند که افراد معدودی آن‌ها را می‌شناسند. داشتن برند خاص و طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها در شناخته شدن و هدف گرفتن بازار مخاطبان اهمیت بسیار بالایی دارد. اما سوالی که به وجود می‌آید این است که چگونه طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها را انجام دهیم و مراحل آن چگونه است. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد طراحی لوگو برای استارتاپ ها به دست بیاورید.

اهمیت طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها

داشتن یک برند برای یک استارتاپ تازه تاسیس شده اهمیت زیادی دارد و طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها نیز یکی از مراحل مهم برندسازی است. در ابتدای فعالیت یک استارتاپ افراد کمی با برند و حوزه فعالیت آن‌ها آشنایی دارند. اینجاست که اهمیت طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها خود را نشان می‌دهد. با طراحی یک لوگوی جذاب که نشان‌دهنده نام تجاری، حوزه فعالیت و همچنین اتمسفر برند شما باشد، اطلاعات اولیه مناسبی در اختیار افرادی که از استارتاپ شما هیچ اطلاعاتی ندارند، داده می‌شود. برای شناخته شدن هر چه بهتر یک استارتاپ در گام اول داشتن یک لوگوی جذاب که از لحاظ بصری بیننده را جلب می‌کند و همچنین تبلیغات، تاثیر بسیار زیادی دارند. ظاهر لوگو دروازه اول برای برقراری مشتری با استارتاپ شما است، در گام بعدی مشتری بر روی مسائل دیگر و جزئیات کار دقت خواهد کرد. 

توجه به این نکته بسیار مهم است که در طراحی یک لوگو برای معرفی یک استارتاپ باید حوزه فعالیت و ارزش‌های یک استارتاپ به خوبی در آن به نمایش گذاشته شود، در غیر این صورت تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان هدف بسیار کم خواهد بود. با این تفاسیر اهمیت داشتن یک لوگوی جذاب برای معرفی استارتاپ به مخاطبان هدف بسیار واضح و آشکار است. داشتن یک لوگوی جذاب و تاثیرگذار نه تنها شما را به مخاطبان هدف معرفی می‌کند بلکه استارتاپ‌تان را از دیگر رقبا متمایز خواهد کرد.  

اصول طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها

لوگوی یک استارتاپ تنها یک نماد و یک برند نیست بلکه نشان‌دهنده هویت برند است و از اهمیت زیادی برای شناخته شدن و نشان دادن اهداف یک استارتاپ برخوردار است. برای نشان داده شدن هویت و اصالت یک استارتاپ در طراحی لوگو باید یک سری اصول و قواعد را دنبال کرد تا به بهترین نتیجه رسید. در ادامه ما به بررسی کامل اصول طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها خواهیم پرداخت.

۱. مشخص بودن هدف استارتاپ قبل از طراحی لوگو

مشخص بودن هدف استارتاپ قبل از طراحی لوگو برای استارتاپ‌ها

لوگوی یک برند نقش مهمی در ماندگاری و در به یاد ماندن نوع فعالیت و کسب و کار آن‌ها دارد. بنابراین قبل از اینکه اقدام به طراحی لوگو شود، باید به صورت شفاف اهداف و چشم اندازهای یک استارتاپ مشخص شده باشند. حتی قبل از طراحی لوگو اگر احساس می‌شود که نام استارتاپ به قدر کافی جذابیت و گیرایی ندارد باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. تمامی این نکات گفته شد تا اهمیت طراحی لوگو در به یاد ماندن و شناخته شدن یک استارتاپ را درک کنید.

۲. نباید لوگو استارتاپ کپی باشد

ذات فعالیت استارتاپ‌ها ارائه خدمات نوین و جدید است که قبل از آن چنین خدمات یا محصولاتی به بازار عرضه نمی‌شده است. به همین دلیل داشتن یک لوگوی کپی شده با روح و ذات فعالیت یک استارتاپ همخوانی ندارد. داشتن یک لوگوی کپی کاری شده از یک برند دیگر اعتماد مشتریان و مخاطبان هدف را نسبت به خدماتی که استارتاپ ارائه می‌دهد از بین می‌برد. هر چند که احتمال شباهت در طراحی لوگو در بین بعضی از برندها به خصوص طراحی‌های مینیمال وجود دارد، اما وجود شباهت بسیار زیاد قابل قبول نیست.

۳. همخوانی طراحی لوگو با اهداف برند

در طراحی یک لوگو برای استارتاپ‌ها باید اهداف و سبک برند را مد نظر قرار داد زیرا در نگاه اول لوگوی یک برند نشان دهنده هویت و حوزه کاری آن است و باید به گونه‌ای طراحی شود که مخاطب در نگاه اول با هویت برند شما ارتباط برقرار کند و همچنین نوع فعالیت استارتاپ را نیز متوجه شود. به عنوان مثال می‌توان به استفاده نوع فونت در طراحی لوگو و همخوانی آن با اهداف برند اشاره کرد. برای مثال به منظور طراحی لوگو برای یک مبل فروشی مدرن اگر در طراحی لوگو آن از فونت قدیمی و سنتی استفاده کنید، احتمالا بسیاری از مخاطبان تصور می‌کنند که این لوگو مربوط به فروش مبل کلاسیک یا عتیقه فروشی است و از دست می‌روند. فونت فقط یک مثال در طراحی لوگو بود و عوامل دیگری مانند رنگ و نوع طراحی لوگو نیز صادق است. بنابراین همخوانی لوگو با اهداف و هویت یک برند اهمیت زیادی دارد.

۴. طراحی لوگو با تمرکز بر روی مخاطبان هدف

طراحی لوگو با تمرکز بر روی مخاطبان هدف

یکی از اهداف مهم طراحی لوگو برای استارتاپها جذب حداکثری مخاطبان هدف است. اگر یک لوگو به گونهای طراحی شود که هیچگونه توجهی از مخاطبان هدف را به خود جلب نکند، یک لوگوی ناموفق و شکست خورده است. بنابراین در طراحی یک لوگو برای استارتاپ نباید سلیقه و نظر شخصی را مد نظر قرار داد زیرا موفقیت یک استارتاپ از سوی توجه مخاطبان هدف مشخص می‌شود. بنابراین نکته بسیار مهم در مراحل طراحی لوگو و برند برای استارتاپها مطالعه و تجزیه و تحلیل رفتار مخاطبان هدف و مشخص کردن سلیقه آنها و طراحی لوگو بر اساس آن است.

۵. بررسی و تجزیه و تحلیل لوگوی رقبا

برای دستیابی به بهترین طراحی لوگو برای استارتاپها باید رقبا و سایر شرکتهای فعال در این حوزه را رسد کرد و نوع طراحی، رنگ و نقاط قوت و ضعف لوگو را مورد بررسی قرار داد. با بررسی و تجزیه و تحلیل لوگوی رقبا می‌توان به یک دید کلی برای طراحی لوگو رسید.

۶. در طراحی لوگو خاص باشید

بعد از اینکه لوگوی رقبا و سایر شرکتهای همکار را به خوبی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده شد. حالا نوبت به طراحی یک لوگو متناسب با اهداف و هویت برند یک استارتاپ است. اما در این راه باید خلاقیت به خرج داد و یک لوگوی خاص که در زمینه نشان دادن نوع استارتاپ است، باشد و همچنین به خوبی در یادها بماند. در طراحی یک لوگوی خاص باید کلیشهها عمومی را به طور کلی کنار بگذارید و با استفاده از قوه خلاقیت و بهره بردن از توانایی در طراحی، یک لوگوی جذاب و حرفهای را طراحی کرد. پیروی کردن از کلیشهها شما را به مسیر طراحی یک لوگو معمولی پیش خواهد برد، برای خاص بودن باید قالبهای مرسوم را شکست و پا را فراتر گذاشت.

۷. جذابیت در سادگی است

بسیاری از برندها از لوگوهای پیچیده و با طراحیهای خیلی خاص به موفقیت رسیدهاند، اما برای یک استارتاپ تازه کار بهترین استراتژی سرمایه گذاری برای طراحی یک لوگوی ساده و در عین حال جذاب است. استفاده از لوگوهای خیلی شلوغ با طرح بسیار پیچیده ممکن است مخاطب را سردرگم و گیج کند و نتواند نوع فعالیت استارتاپ را تشخیص دهد. اما اگر یک لوگوی ساده و شیک و در عین حال نشاندهنده تمامی اهداف برند و استارتاپ طراحی شود، میزان برقراری ارتباط مخاطب هدف با آن بسیار بیشتر خواهد بود.

۸. طراحی لوگو مستقل از زمان و مکان

یک استارتاپ باید برای طراحی لوگوی خود بزرگ فکر کند و نه به طراحی لوگوهایی که ترند هستند و نه به بازار داخلی بسنده کند. طراحی لوگو باید به گونهای باشد که چه برای یک استارتاپ کوچک یا یک شرکت بزرگ بین المللی مستقل از زمان باشد. بنابراین باید یک چشم انداز بلند مدت برای طراحی لوگو در نظر گرفته شود. در غیر این صورت نیاز به طراحی مجدد لوگو بعد از گذشت مدتی به وجود خواهد آمد. مقیاس پذیر بودن را در طراحی لوگو برای استارتاپها نباید فراموش کرد. زیرا این لوگو تنها در وبسایت یا محل یک استارتاپ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه این لوگو قرار است بر روی کارت ویزیت، بنر تبلیغاتی و حتی در شبکههای اجتماعی نیز قرار داده شود. بنابراین طراحی مقیاس پذیر برای استفاده در این فضاها بسیار مهم است.

۹. استفاده از تیم طراحی حرفه‌ای

استفاده از تیم طراحی حرفه‌ای

طراحی یک لوگو برای یک استارتاپ یک فعالیت وقتگیر و در عین حال نیاز به دانش در زمینه گرافیک و رنگ و طراحی لوگو دارد. توصیه میشود برای دستیابی به بهترین نتیجه برای طراحی لوگو با یک تیم حرفهای و با سابقه در زمینه طراحی لوگو همکاری کنید. صاحب یک کسبوکار یا استارتاپ باید تمامی ویژگیها، اهداف و چشم اندازهای برند خود را برای یک گرافیست توضیح دهد تا بتوان از نتیجه این همکاری به یک لوگوی جذاب و نشان دهنده هویت برند رسید.

سخن پایانی

داشتن یک لوگوی جذاب برای معرفی کردن فعالیت‎های یک استارتاپ و به دنبال آن جذب حداکثری مخاطبان هدف تاثیر بسیار زیادی دارد. ما در این مقاله اهمیت طراحی لوگو برای استارتاپها و همچنین مراحل کامل طراحی لوگو و برند برای یک استارتاپ را به طور کامل توضیح دادیم تا با بهره‌مندی از آن بتوانید لوگوی مناسب خود را ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

آموزش ایجاد یک وب‌سایت فروش محصول با WordPress