آموزش اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال

آموزش اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال

فهرست مطالب

تجربه کاربری یا همان UX به‌عنوان یک عامل بسیار حیاتی در طراحی محصولات دیجیتال به‌ویژه نرم‌افزارها و وب‌سایت‌ها، مطرح شده است. هدف از طراحی تجربه کاربری ایجاد یک محیط کاربری دلپذیر، موثر و سازگار با نیازهای کاربران است. به‌همین خاطر این فرآیند شامل تحلیل نیازها، طراحی رابط کاربری (UI)، تست و بهینه‌سازی مداوم است. از این رو یک طراح تجربه کاربری موفق باید با درک عمیق از رفتار و انتظارات کاربران، به‌دنبال راهکارهایی باشد که تا حد ممکن تجربه کاربری را بهبود ببخشد و کاربران را در به‌دست‌آوردن اطلاعات یا انجام وظایف خود، راهنمایی کند. آموزش طراحی تجربه کاربری در محصولات دیجیتال نه تنها به‌عنوان یک مهارت حرفه‌ای مورد توجه قرار گرفته است بلکه به‌عنوان یک استاندارد برای ارتقا کیفیت و موفقیت محصولات به حساب می‌آید. در ادامه این مقاله از تریگ‌آپ اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال، روش‌های بهبود تجربه کاربری و در نهایت طراحی رابط کاربری و تجربه کاربر را به شما آموزش می‌دهیم، تا بتوانید به درک عمیق‌تری از این موضوع برسید.

مبانی طراحی UX برای محصولات دیجیتال

اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال دارای مبانی خاص خود است که در این بخش به معرفی هر یک از آن‌ها می‌پردازیم و یک راهنمای کلی برای طراحی UX به افرادی که با این حوزه آشنایی چندانی ندارند ارائه می‌دهیم:

مرحله اول: تعیین استراتژی برای طراحی UX

داشتن یک استراتژی برای طراحی UX مانند داشتن یک چشم‌انداز بلند مدت برای یک سازمان است. باید استراتژی و اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال را در نظر بگیرید که انتظارات کاربران از وب سایت شما فراهم شود و برای استفاده از وب‌سایت شما مشتاق‌تر شوند. این شور و شوق و رضایت کاربران از تجربه کاربری در محصول دیجیتال شما، می‌تواند بهترین تبلیغ در دنیای مدرن امروز به‌حساب آید.

مرحله دوم: انجام تحقیقات

قبل از انجام طراحی UX برای محصولات دیجیتال باید جامعه مخاطب هدف خود را به‌خوبی بشناسید و به یک شناخت و درک کاملی از خواسته‌ها و نیازهای مخاطب خوب برسید. سپس با داشتن چنین اطلاعاتی اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال را رعایت کنید. بنابراین قبل از انجام هرگونه طراحی باید تحقیقات کاملی را انجام دهید.

مرحله سوم: تجزیه و تحلیل کامل مخاطبان هدف

بعد از شناخت و درک کامل از مخاطبان هدف برای طراحی باید به این شناخت برسید که مخاطب از وب‌سایت چه انتظاری دارد و به‌دنبال چه اطلاعاتی از وب‌سایت شما است و چه عناصری باعث متمایز شدن طراحی و ارائه یک نقشه سفر کاربر برای استفاده هرچه بیشتر از امکانات وب‌سایت است. بنابراین قبل از اقدام به طراحی باید به تجزیه و تحلیل و بررسی نیازهای کاربران بپردازید و پس از پیدا کردن پاسخ مناسب برای این خواسته‌ها نسبت‌به طراحی UX اقدام کنید.

مرحله چهارم: شروع طراحی

در این مرحله نوبت به تبدیل کردن تمامی ایده‌هایی که برای طراحی داشته‌اید به یک طرح منسجم، زیبا و در عین حال متفاوت و کاربر پسند است. برای داشتن یک طراحی زیبا باید نسبت‌به ایده‌هایی که از سایر افراد و کاربران به شما پیشنهاد می‌شود بسیار باز باشید تا هر روز بتوانید یک طراحی وب‌سایت زیباتری داشته باشید.

مرحله پنجم:‌اجرای طرح و بررسی پروتوتایپ (Prototype)

در مرحله اجرای طرح نوبت به بررسی پروتوتایپ (Prototype) و نمونه اولیه طراحی از طریق جلسات تست کاربران، آزمون‌های کاربردی، ارزیابی نسخه‌های بتا، اعتبار سنجی سیستم و به‌کار بردن تمامی بازخوردها از طریق کاربران و به‌کار بردن تغییرات برای هر چه بهتر کردن تجربه کار با وب‌سایت است.

اصول طراحی تجربه کاربری در محصولات دیجیتال

برای شرح اصول طراحی تجربه کاربری، می‌توان آن را در پنج مرحله به شرح زیر دسته‌بندی کرد:

اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال

1. تعریف محصول

در گام اول از اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال باید نسبت‌به محصولی که می‌خواهیم طراحی کنیم، آگاهی، درک و شناخت خوبی پیدا کنیم تا بتوانیم در گام‌های بعدی نسبت‌به داشتن یک طراحی موفق امید پیدا کنیم.

2. تحقیق درباره محصول

بعد از اینکه نسبت‌به محصولی که قرار بر طراحی آن است اطلاعات به‌دست آوردید، حالا نوبت به بررسی و تحقیق درباره محصول، بررسی محصولات مشابه، نحوه تعامل کاربران با آن و بررسی رقبا در زمینه طراحی این محصول است.

3. انجام تجزیه و تحلیل

پس از به‌دست آوردن اطلاعات در مورد محصول حالا نوبت به تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده می‌رسد. اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل به‌دست می‌آید به طراح کمک می‌کند تا چرایی و نیاز مشتری به محصولی که قصد طراحی آن را دارد را بیشتر درک کند و با دید بازتری تمامی جوانب را در طراحی خود لحاظ کند.

4. انجام طراحی

در این مرحله نوبت به عملی کردن تمامی ایده‌ها و شروع به طراحی است. در ابتدا می‌توانید با یک نمونه اولیه و یا همان پروتوتایپ (Prototype) شروع کنید و به مرور زمان با توجه به بازخوردهایی که در دریافت می‌کنید آن را ارتقا و بهبود دهید.

5. تست و اعتبارسنجی

در نهایت پس از اینکه طرح اولیه شما به یک مرحله قابل قبولی رسید نوبت به تست و ارزیابی آن توسط کاربران هدف می‌رسد. در انتها پس از دریافت نظرات کاربران و اعمال تغییرات مد نظر نسخه اصلاح شده رابط کاربری به مرحله پایانی خود می‌رسد. 

برای بهبود  UX از چه تکنیک‌های کلیدی استفاده کنیم؟

بسیاری از طراحان با تجربه علاوه‌بر رعایت اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال به یک سری از تکنیک‌های بسیار مهم برای بهبود UX تکیه می‌کنند که در طراحی آن‌ها تاثیر بسیار شگرفی دارد. در اینجا به برخی از کلیدی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

  • مطالعه ارزش پیشنهادی

یکی از تکنیک‌های طلایی در اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال برای بسیاری از طراحان مطالعه ارزش پیشنهادی است. سوالی که پیش می‌آید این است که ارزش پیشنهادی چیست؟ ارزش پیشنهادی به جنبه‌های بسیار مهمی که محصول را مشخص می‌کند، گفته می‌شود. به‌عنوان مثال این محصول چیست؟ استفاده کننده آن چه کسی است؟ کاربر چگونه از آن استفاده می‌کند؟ آگاهی کامل به ارزش پیشنهادی درک روشنی برای تیم طراحی در هنگام طراحی UX برای محصولات دیجیتال را به ارمغان می‌آورد.

  • بررسی استراتژی محصولبررسی استراتژی محصول

یکی از تکنیک‌هایی که از اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال است و پایه و اساس عمر محصول را تعیین می‌کند، بررسی استراتژی محصول است. اگر با داشتن آگاهی کامل از مخاطبان هدف و ویژگی‌های محصول نسبت‌به طراحی آن اقدام شود، میزان اثربخشی و توسعه آن بسیار زیاد خواهد بود.

  • نگاهی به رقبا و تجزیه و تحلیل عملکرد آن‌ها

یکی دیگر از تکنیک‎‌های مهم در اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال رقابتی و تجزیه و تحلیل عملکرد رقیبان است. با نگاهی به محصولات طراحی شده توسط رقبا نسبت‌به نقاط قوت و ضعف آن‌ها اطلاع پیدا می‌کنید و می‌توان از استراتژ‌ی‌های مثبت آن‌ها برای بهبود کیفیت کار خود استفاده کرد.

  • انجام تحقیقات فرهنگی برای آشنایی با ارزش و هنجارهای کاربران

تحقیقات فرهنگی به منظور جمع‌آوری اطلاعات در مورد ارزش‌ها و زندگی کاربران و سطح تفکر و خواسته‌های آن‌ها برای دستیابی به ایده در هنگام طراحی است.

  • تهیه نقشه راه برای محصول

برای دستیابی به یک طراحی حرفه‌ای باید یک نقشه راه که شامل ویژگی‌ها، برنامه تکامل و بسیاری از نکات مهم که شما را در مسیر اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال همراهی می‌کند را فراهم کنید  تا شما را در مسیر پیروی از اصول طراحی تجربه کاربری برای محصولات دیجیتال، هدایت کند.

  • رعایت اصول طراحی تعاملیرعایت اصول طراحی تعاملی

یکی از مهم‎ترین اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال رعایت کردن اصول طراحی تعاملی (interactive Design)‌ است. در هنگام طراحی UX برای یک محصول دیجیتال باید به گونه‌ای باشد که کاربر به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کند و در نهایت تمامی نیازهای آن در هنگام استفاده از آن برطرف شود. 

سرمایه‌گذاری در طراحی UX؛ گامی در مسیر جذب مشتریان

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که اهمیت به اصول طراحی UX برای محصولات دیجیتال، گامی موثر در مسیر موفقیت یک محصول در بازار رقابتی امروز به‌حساب می‌آید. چرا که یک طراح UX برجسته با ترکیب درست تکنیک های کلیدی مانند تعیین ارزش پیشنهادی، استراتژی محصول، بررسی رقبا و رعایت اصول طراحی تعاملی، زمینه را برای خلق تجربه ای شگفت انگیز فراهم می‌آورد. از این رو طراح با پیروی از مراحل اصلی شامل تعریف، تحقیق، تجزیه و تحلیل، طراحی و آزمون، تجربه‌ای خاطره انگیز برای کاربران را به ارمغان می‌آورد. بنابراین، سرمایه گذاری در طراحی تجربه کاربری نه تنها برای رضایت مشتریان ضروری است، بلکه به‌عنوان یک مزیت رقابتی حیاتی برای هر محصول دیجیتال شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

چگونه یک تیم استارتاپی قوی بسازیم و همه اعضای تیم را کنار هم حفظ کنیم؟