آشنایی با استانداردهای امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها

آشنایی با استانداردهای امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها

فهرست مطالب

با داغ شدن بازار استارتاپ‌ها و این مدل کسب و کارها، افرادی زیادی جذب آن شده‌اند اما آیا همه افراد آشنایی با استانداردهای امنیت اطلاعات دراستارتاپ‌ها را دارند. استارتاپ‌ها به این دلیل یکباره میان جوانان و ایده‌پردازان محبوب شد که می‌توان با کمک یک سازمان یا پیدا کردن سرمایه‌گذار یک کسب‌وکار را راه‌اندازی کرد و این امر نسبت‌به سالیان گذشته سرعت بیشتری پیدا کرده است اما آیا همه ایده‌پردازان از حفاظت داده‌ها دراستارتاپ‌ها اطلاعات کافی دارند‍.

استانداردهای امنیتی برای کسب و کارهای نوپا در ابتدای امری است فاقد اهمیت اما با بزرگ شدن ایده و طرح استارتاپ‌شان کم کم متوجه ضرورت آن می‌شوند. دست کم گرفتن امنیت اطلاعات استارتاپ‌ها توسط کارآفرینان نوپا موجب وارد شدن خسارت‌ها و ضررهای جبران ناپذیری به کسب‌وکارها و از دست دادن سرمایه‌گذاران می‌شود.

امنیت اطلاعات  یا Information Security

امنیت اطلاعات در استارتاپ یعنی حفاظت اطلاعات و سیستم‌های امنیتی استارتاپ و در مقابل هر چیزی که باعث دسترسی، افشا، دستکاری، سواستفاده و نسخه‌برداری شود، غیر مجاز محسوب می‌شود. حفاظت از داده‌ها در استارتاپ باید یکی از اهداف اصلی کارآفرین و سرمایه گذارباشد چون در صورت افشا ایده دیگر آن ایده دسته اول نخواهد بود.

امنیت اطلاعات  یا Information Security

استانداردهای امنیت اطلاعات

امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها خود شامل چندین مولفه از جمله محرمانگی، یکپارچه بودن و قابل دسترس بودن، اصل بودن و قابلیت حسابرسی است که در ادامه به شرح کامل آن‌ها پرداخته می‌شود.

  • محرمانگی

همان‌طور که از اسم آن پیداست محرمانگی اطلاعات یعنی عدم دسترسی افرادی که مجوز و اجازه دسترسی به آن ندارند. متاسفانه استانداردهای امنیتی برای نوپاها در ابتدا همانند یک شوخی می‌ماند که در بعضی مواقع با دست کم گرفتن آن موجب ضررهای جبران ناپذیری خواهد شد. چون در ابتدا فرد ایده‌پرداز سرشار از هیجان ناشی از ایده جدید است به‌همین خاطر دوست دارد که ایده خود را با افراد زیادی به اشتراک بگذارد در چنین لحظه‌ای است که حفاظت از داده‌ها در استارتاپ نادیده گرفته شده و به دست فراموشی سپرده می‌شود، در چنین حالتی اگر فرد و شخصی که از ایده و طرح نوآورانه شما مطلع شده‌اند می‌توانند در صورت خصومت ایده یونیک و خاص شما را بدزدند و در صورتی که این اتفاق بیفتد دیگر ایده و طرح شما خاص بودن خود را از دست می‌دهد و  این خود تاییدی است بر این اصل که نباید امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها را نادیده گرفت.

  • یکپارچگی

یکپارچگی اطلاعات یعنی یک دست بودن اطلاعات، پایداری آن و همینطور عدم تغییر پذیری آن در مبحث امنیت اطلاعات. در استارتاپ‌ها یکپارچگی به این دلیل مطرح می‌شود که دیتا و ایده شما باید کاملا یک دست و پایدار باشد. به این منظور یکپارچگی در حفاظت داده‌ها در استارتاپ مهم و حیاتی است و با یکپارچگی ایده و دیتای شما در طول زمان دچار مشکل نخواهد شد.

  • قابل دسترس بودن

در استانداردهای امنیتی برای نوپاها در مبحث قابل دسترس بودن اطلاعات و دیتا گاهی دچار اشتباه می‌شوند. قابل دسترس بود اطلاعات و دیتا یعنی به آسانی و راحتی مورد دسترسی افراد مشروع قرار گیرد. دسترسی داشتن راحت دیتا برای افراد مشروع خود تضمین کننده حفاظت از اطلاعات است.

  • اصل بودن

در مبحث امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها اصل بودن باعث بالا بردن ارزش کار و ایده شما خواهد شد. در تلاش باشید که هیچ ایده فیک و غیر اصلی وارد دیتا و طرح و ایده شما نشود.

  • قابلیت حسابرسی

قابلیت حسابرسی در امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها یعنی فرد ایده‌پرداز، سرمایه‌گذار یا سرمایه‌گذاران و افراد مشروع در هر لحظه بتوانند به حسابرسی دیتا و ایده‌ها بپردازند و انقدر اطلاعات و دیتا و ایده شما باید شفاف باشد که هیچ جایی برای انکار نداشته باشد.

کنترل امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها

شما در کنترل امنیت اطلاعات استارتاپی خود باید ابتدا یک شیوه مشخص و مدیریتی را انتخاب کنید، به بیانی دیگر با مشخص کردن سیاست کاری خود بهتر می‌توانید با بقیه افراد همکاری داشته باشید.

استانداردهای امنیتی

شما باید هوشمندانه یک طرح کامل با جزییات و شفافیت را طراحی کنید که بتواند تمامی نقاط ضعف و روش‌های احتمالی درز اطلاعات را پیش بینی کند تا با مقابله با آن و ترمیم طرح خود بتوانید دسترسی افرادی که می‌خواهند با هک کردن ایده و طرح های استارتاپی دیگران به مقاصد شوم خود برسند، بسته نگه دارید. شما باید در چندین سطح استانداردهای امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها را مورد بررسی قرار دهید که در ادامه به شرح چندین مورد آن می‌پردازیم:

استانداردهای امنیتی در استارتاپ‌ها

  • استانداردهای امنیتی افراد و اشخاص

یکی از مهم‌ترین متغیرها در استانداردهای امنیتی افراد و اشخاصی هستند که شما با آن‌ها کار می‌کنید. به‌همین خاطر به یاد داشته باشید که در استخدام افراد فقط به سطح تحصیلات و رزومه کاری آن‌ها اهمیت ندهید. یکی از مولفه‌های مورد توجه شما باید راستگویی و صداقت باشد چون این افراد به اطلاعات شما دسترسی پیدا خواهند کرد و به دیتای شما می‌توانند نفوذ پیدا کنند. توجه داشته باشید که تهدیدهای داخلی بسیار بدتر از تهدیدهای خارجی هستند. پس با تلاش در جهت گزینش افراد و اشخاص مناسب شما در اصل در حفظ اطلاعات استارتاپ خود تلاش خواهید کرد.

  • ایجاد یک برنامه راهبردی مشخص

شما با ایجاد یک برنامه راهبردی مشخص، واضح و شفاف باید نقشه مسیر کار خود را از ابتدا تعیین کنید. برنامه راهبردی شما همانند چراغی مسیر شما را روشن می‌کند و از گم شدن و از یاد بردن اهداف اولیه جلوگیری می‌کند و شما در هر لحظه که از مسیر خود منحرف شدید می‌توانید به عقب برگردید و با مرور آن یک شروع دوباره داشته باشید.

  • نقش موثر مدیریت

موفقیت ایده استارتاپی شما برایندی از همه موارد بالاست اما هیچگاه نمی‌توان نقش مدیریتی را نادیده گرفت زیرا در اصل این مدیریت است که با برنامه‌ریزی و هماهنگی تمامی ارگان‌ها باعث پیشبرد اهداف و در نهایت باعث موفقیت ایده استارتاپی می‌شود. از این رو مسئولیت اصلی مدیریت را می‌توان به‌روز نگه داشتن کامل برنامه، اجرای برنامه‌ها و ارزیابی نهایی آن‌ها برشمرد.

پیاده سازی اصول امنیتی، تضمینی برای آینده روشن استارتاپ شما

پیاده سازی اصول امنیتی، تضمینی برای آینده روشن استارتاپ شما

در این جهان پر از رقابت ایده‌های نو و سرشار از فرصت پیدا کردن مخاطبان ایده‌های نوآورانه خود کار چندان دشواری به نظر نمی‌رسد. اما زمانی که ایده استارتاپی شما وارد مرحله عرضه به بازار می‌شود آنجاست که شما با مفهوم امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها روبرو می‌شوید. استانداردهای امنیتی برای نوپاها در ابتدای امر چندان مهم به نظر نمیرسد اما زمانی که به عدم قطعیت حفظ ایده ها و داده‌های خود می‌رسند اهمیت کامل حفاظت از داده‌ها در استارتاپ پی می‌برند. امنیت اطلاعات در استارتاپ‌ها شامل یک سری استانداردها می‌شود که با اجرای درست و کامل آن می‌توانید از حفاظت کامل ایده و طرح خود اطمینان حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

چگونه یک تیم استارتاپی قوی بسازیم و همه اعضای تیم را کنار هم حفظ کنیم؟