معرفی تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان، برای بهبود بهره‌وری استارتاپ

راهکارهایی برای افزایش انگیزه و بهره‌وری کارمندان

فهرست مطالب

افزایش انگیزه و بهره‌وری کارمندان یکی از چالش‌های بزرگ در محیط‌های کاری و به‌خصوص استارتاپ‌ها است. انگیزه به‌عنوان نیروی محرکه به‌همراه تلاش و تعهد کارمندان، تاثیر بسزایی بر بهره‌وری کل مجموعه دارد. یکی از تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان، ارائه فرصت‌های آموزش و پیشرفت حرفه‌ای است. این اقدام علاوه‌بر افزایش مهارت‌ها، احساس ارتقا و پیشرفت شخصی و حرفه‌ای را در کارمندان تقویت کرده و انگیزه آن‌ها را برای اشتیاق به کار و بهبود بهره‌وری افزایش می‌دهد. ایجاد یک فضای کاری پویا و انعطاف‌پذیر نیز از دیگر تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان است. این فضاها به افراد اجازه می‌دهند تا خلاقیت خود را به کار بگیرند و ایده‌های نوآورانه‌شان را پیاده‌سازی کنند. استراتژی‌های بهبود بهره‌وری در محل کار بسیار متنوع هستند و می‌توان از طریق روش‌های مختلف مانند روش‌های تقویت روحیه تیمی باعث افزایش انگیزه و بهره‌وری کارمندان شد.

افزایش انگیزه کارمندان: راهکارها و تکنیک‌ها

برای اینکه یک شرکت یا یک کسب‌وکار موفق باشد باید کارمندانی با انگیزه، با انضباط و متعهد داشته باشد. بنابراین مدیران یک شرکت یا یک مجموعه باید تمامی تلاش خود را به کار گیرند تا انگیزه و شوق کارمندان خود را نسبت به کاری که انجام می‌دهند افزایش دهند. ما در ادامه به بررسی تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان خواهیم پرداخت و نکات بسیار کاربردی را در این زمینه به شما ارائه می‌دهیم:

افزایش انگیزه کارمندان: راهکارها و تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان

 • ایجاد رابطه دوستانه بین مدیر و کارمندان

در بررسی‌های صورت گرفته در مورد دلایل استعفای کارمندان، عدم برقراری ارتباط و برخورد نامناسب مدیران با کارمندان جزئی از شش دلیل رایج برای استعفا بوده است. هنگامی که مدیران یک شرکت با کارمندان خود رابطه‌ای بر پایه احترام و دوستی متقابل بنا کنند، اعتماد طرفین به یکدیگر به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و در نهایت موجب کار تیمی و افزایش انگیزه کارمندان می‌شود.

 • ایجاد جو رقابت دوستانه بین کارمندان

یکی دیگر از تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان ایجاد یک فضای کاملا سالم بین کارمندان بر اساس دوستی و احترام و در کنار آن فراهم کردن شرایط رقابت کارکنان با یکدیگر برای دستیابی به پاداش و تشویق است. این شرایط باعث افزایش بهره‌وری کاری و نمایان شدن چشمه‌های خلاقیت و استعداد در این مسیر است.

 • ایجاد فرصت آموزشی برای کارمندان

یک مدیر باید از توانایی‌های کارمندان خود آگاه باشد و با فراهم کردن فرصت‌های آموزشی برابر برای آن‌ها بستر پیشرفت شغلی و رسیدن به مدارج بالا را مهیا کند. ایجاد فرصت آموزشی تاثیر بسیار زیادی در انگیزه و شوق کارکنان برای انجام فعالیت‌های محوله دارد.

 • تعادل کار و زندگی

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان ایجاد تعادل کار و زندگی برای آن‌ها است. نباید از یک کارمند توقع اضافی داشته باشید که از ساعاتی که در جمع خانواده یا مرخصی حضور دارد، به انجام کار برای شما مشغول شود. انجام چنین عملی به مرور زمان انگیزه و روحیه کارمندان را دچار تزلزل خواهد کرد. 

چگونه بهره‌وری تیم خود را افزایش دهیم؟

برای افزایش بهره‌وری تیم خود باید شرایط و امکاناتی را فراهم کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

چگونه بهره‌وری تیم خود را افزایش دهیم؟

 • مشخص بودن اهداف و وظایف کاری

یکی از مواردی که بسیاری از شرکتها و سازمانهای بعضا بزرگ با آن مواجه هستند، عدم مشخص بودن اهداف و نقشه راه شرکت و همچنین مشخص نبودن شرح وظایف و مجموعه کارهایی است که کارمندان باید انجام دهند. با مشخص شدن اهداف و وظیفه کارمندان، به مراتب آنها در زمینه کاری که مسئول آن هستند با انگیرهتر عمل خواهند کرد.

 • فراهم کردن ابزار و تجهیزات مناسب

زمانی می‌توان از کارمندان خود توقع انگیزه و بهره‌وری بالا را داشت که در ابتدا شرایط و تجهیزات لازم را برای کار کردن آن‌ها فراهم شده باشد. به عنوان مثال کارمندی که هر روز وقت بسیار زیادی از زمان باارزش کاری خود را صرف چاپ کردن کاغذ و سر و کله زدن با یک پرینتر قدیمی دارد، به مرور زمان انگیزه و بهره‌وری او کاهش پیدا می‌کند.

 • مدیریت زمان

یکی از تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان مدیریت زمان برای انجام یک پروژه یا یک کار است. وقتی که یک پروژه زمان پایان مشخصی برای تحویل و ارائه دارد، تمامی کارکنان نهایت تلاش و انگیزه خود را به کار می‌گیرند تا پروژه را در موعد مقرر به پایان برسانند.

استراتژی‌های تقویت روحیه در محیط کار

برای افزایش بهرهوری یک تیم استخدام شده در یک شرکت باید مجموعی از تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان را به کار برد تا در نهایت منجر به تقویت روحیه آن‌ها شود. در ادامه به بررسی این استراتژی‌ها خواهیم پرداخت.

 • افزایش امنیت شغلی

یکی از مهمترین فاکتورهایی که باعث تقویت روحیه کاری کارمندان در محیط کار می‌شود، آگاهی آنها از امنیت شغلی خود است. مدیران یک مجموعه باید در تلاش باشند تا این اطمینان را به نیروهای ماهر خود بدهند که آنها امنیت شغلی دارند و دیگر نیازی به نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

 • فراهم کردن محیطی شاد برای کارمندان

یک مدیر موفق باید بر روانشناسی محیط کار تسلط کافی داشته باشد و با در نظر گرفتن اینکه کارمندان بخش قابل توجهی از روز خود را در محیط کار می‌گذرانند باید با فراهم کردن محیطی شاد و به دور از استرس، انگیزه آن‌ها را برای انجام دادن موثر کارهای خود تقویت کند.

 • حمایت مادی و معنوی از کارمندان

یکی از قدیمی ترین تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان وجود حمایت‌های مادی مانند پاداش و تشویق از سوی مدیران و هیئت مدیره است. اما از سوی دیگر وجود حمایت‌های معنوی مانند تلاش برای رفع مشکلات در زندگی شخصی کارمندان، گوش دادن به درد و دل و مشکلات آن‌ها و فراهم کردن فضایی برای همدلی تاثیر بسیار زیادی در روحیه و عملکرد کارکنان خواهد داشت.

 • وجود زمان‌هایی برای استراحت و تغذیه کارمندان

نمی‌توان از کارمندان یک شرکت توقع هشت ساعت کاری بدون وقفه و خستگی را به طور مداوم داشت. برای دسترسی به بهره‌وری بیشتر و افزایش روحیه کارکنان باید فضایی را برای استراحت کارمندان و همچنین زمانی را برای تغذیه آن‌ها اختصاص داد.

تقویت روحیه کارمندان برای و حرکت در مسیر رسیدن به اهداف بزرگ

کارمندان یک مجموعه نیروی محرکه آن هستند و با فعالیت و کار آن‌هاست که یک شرکت رو به جلو حرکت می‌کند. برای اینکه این نیروی محرکه دچار خستگی و بی‌انگیزگی نشود باید شرایطی را در محیط کار فراهم کرد تا کارکنان با نهایت توان و شوق خود برای رسیدن به اهداف شرکت فعالیت کنند. ما در این مقاله به بررسی جامع تکنیک‌های افزایش انگیزه کارمندان پرداختیم و نکات بسیار مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب بلاگ

چگونه یک تیم استارتاپی قوی بسازیم و همه اعضای تیم را کنار هم حفظ کنیم؟