4 گام تا جذب سرمایه بذری

به عنوان یک استارتاپ ارلی استیج، جذب سرمایه بذری یکی از تصمیمات مهم یک کسب‌وکار محسوب می‌شود. استارتاپ‌ها به عنوان کسب‌وکارهای نوپا که بر اساس یک ایده خلاقانه مبتنی بر فناوری شکل می‌گیرند، در ابتدای فعالیت خود، پشتوانه مالی قابل توجهی ندارند.

استارتا‌پ‌ها در این مرحله یک تیم جوان هستند که ایده خود را به مرحله اجرا درآورده‌اند و سعی دارند در این مرحله به توسعه محصول خود در بازار بپردازند. به همین دلیل هم برای جذب سرمایه مورد نیاز خود باید سراغ منابعی بروند که آنها را در همین مرحله کمک کنند.

عموما شتاب دهنده‌ها و برخی از سرمایه‌گذاران خطرپذیر گزینه‌های مناسبی برای جذب سرمایه بذری به شمار می‌روند. در این مقاله ضمن معرفی سرمایه بذری، 5 گام مهم که در جذب آن تأثیرگذار هستند، بیان می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با جذب سرمایه، مقاله راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ ( چطور استارتاپ خود را تأمین مالی کنید؟ ) را بخوانید.

سرمایه بذری چیست؟

 برای درک بهتر سرمایه بذری بهتر است به خود این کلمه دقت کنیم، سرمایه بذری یا Seed capital در اصطلاح به تأمین مالی گفته می‌شود که در مراحل اولیه یک کسب‌وکار مخاطره‌آمیز تزریق می‌شود و در ازای آن هم سهام دریافت خواهد شد.

اگر آینده کسب‌وکار را یک درخت پربار تصور کنیم، سرمایه بذری مختص زمانی است که تازه این درخت جوانه زده است و از طریق یک جذب سرمایه اولیه می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. عموما استارتاپ ها با کمک سرمایه بذری می‌توانند محصول و مدل کسب‌وکار خود را کامل کنند، مطالعات بازار را انجام داده و با مخاطبان هدف خود وارد تعامل شوند.

کسب‌وکارهای نوپا در آغاز فعالیت خودشان به سرمایه نیاز دارند که یا این سرمایه را به صورت بوت استرپ تأمین می‌کنند و یا اینکه سراغ شبکه سرمایه‌گذاران می‌روند. به طور معمول مبلغ نقدی که در مرحله جذب سرمایه بذری تزریق می‌شود، مبلغ بزرگی نیست و عموما بین 40 میلیون تومان تا 100 میلیون تومان در نوسان است.

این مدل از جذب سرمایه هم عموما توسط سرمایه‌گذاران فرشته یا شتاب دهنده ها انجام می‌شود که در ازای مبلغ مذکور و خدمات نقدی که ارائه می‌دهند، درصدی از سهام استارتاپ را دریافت خواهند کرد.

اگرچه مبلغ سرمایه بذری چندان بالا نیست، اما برای کسب‌وکاری که در مراحل اولیه رشد قرار دارد، قابل توجه است؛ به همین دلیل بسیاری از بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها به دنبال راهی برای جذب سرمایه در مرحله بذری هستند.

در ادامه 4 مرحله اساسی جهت آماده شدن برای جذب سرمایه بذری معرفی خواهند شد.

شفاف کردن مسیر سوددهی کسب‌وکار

اکثر استارتاپ‌هایی که در مرحله جذب سرمایه بذری و یا حتی پیش‌بذری هستند، در یک چیز اشتراک دارند: آنها هنوز به سود نرسیده‌اند، در ابتدای راه قرار دارند و مدل کسب‌وکار آنها سودآور نشده است.

سودآوری یک کسب‌وکار برای سرمایه‌گذاران بسیار مهم است و ترجیح می‌دهند سرمایه خود را صرف استارتاپی کنند که چند سال بعد سودآور باشد و سهام آنها ارزشمندتر شده و بتوانند آن را بفروشند.

بر همین اساس یکی از مراحل مهم در جذب سرمایه بذری ترسیم یک نقشه راه شفاف از نحوه به سود رسیدن کسب‌وکار است. استارتاپ‌ها باید بتوانند فرایند به سود رسیدن خود را در قالب یک مسیر شفاف به سرمایه‌گذار ارائه دهند.

نکته مهمی که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشیم، شفافیت و استراتژی است، یعنی باید استراتژی کسب‌وکار خود را به صورت شفاف و قابل درک در مقابل سرمایه‌گذار نمایش دهیم تا اعتماد او را برای تزریق سرمایه بذری جلب کنیم.

اثبات مفهوم در جذب سرمایه بذری

در فرایند جذب سرمایه بذری، اثبات مفهوم هم مانند مسیر سودآوری یکی دیگر از نکات کلیدی برای جلب نظر سرمایه‌گذاران است. اثبات مفهوم (proof of concept) که به صورت poc هم شناخته می‌شود به معنای نشان دادن تحقق ایده یک کسب‌وکار است؛ یعنی باید بتوانید اجرایی بودن استارتاپ خود را در دنیای واقعی ثابت کنید.

بر این اساس باید تمام مراحلی را که برای آزمایش ایده و مفروضات خود انجام داده‌اید برای سرمایه‌گذاران بیان کنید. اگر آزمایشات شما منجر به ایجاد یک سری بروزرسانی‌ها در محصول و مدل کسب‌وکارتان شده بود، این نکات را هم باید برای سرمایه‌گذاران شرح دهید.

توجه داشته باشید که اصطلاح اثبات مفهوم را با محصول اولیه یا mvp اشتباه نگیرید. یعنی حتی اگر در حال ساخت یا توسعه محصول اولیه خود هستید، حتما نباید آن را به سرمایه‌گذار نشان دهید؛ بلکه باید بتوانید مفهوم کاربردی آن را اثبات کنید، یعنی اجرایی بودن آن را نشان دهید و ثابت کنید که این محصول مورد نیاز بازار است و می‌تواند یک مشکل واقعی را حل کند.

مالکیت معنوی

سومین گام برای آماده شدن جهت جذب سرمایه اولیه، تأکید روی مالکیت معنوی است. پول نقد و دارایی‌های استارتاپ‌ها در این مرحله بسیار کم است و چیزی ندارند که روی آن تأکید داشته باشند. یک استارتاپ در این مرحله طرحی دارد که تا حدی روی آن کار کرده است.

هر اندازه بتوانید بر مالکیت معنوی خود روی طرح‌تان تأکید کنید، جدیت شما برای سرمایه‌گذاران بیشتر اثبات می‌شود. پس روی تنها دارایی خود، یعنی مالکیت معنوی‌تان تأکید داشته باشید و به صورت خیلی جدی از آن محافظت کنید.

بسیاری از استارتاپ‌ها برای ثبت قانونی مالکیت معنوی خود هم تلاش می‌کنند و به دنبال ثبت اختراع ایده هستند که این فرایند هم باعث بالاتر رفتن اعتبار کسب‌وکار آنها خواهد شد.

اهمیت سوابق بنیان‌گذاران در جذب سرمایه

موفقیت‌های قبلی شما هم می‌تواند جزئی از دارایی‌های‌تان باشد. در مقابل سرمایه‌گذاران، چه جذب سرمایه بذری باشد و چه جذب سرمایه در راندهای بعدی، به موفقیت‌ها و سوابق کاری و حرفه‌ای خودتان هم اشاره کنید. اصلا بگذارید سوابق شما به جای شما حرف بزنند.

سرمایه‌گذار باید شما را در جایگاه یک کارآفرین بشناسد. اگر استارتاپی را قبلا راه‌اندازی کرده‌اید، صرف نظر از اینکه موفق بوده یا به شکست انجامیده، حتما در سوابق خود بیاورید. همینطور دستاوردهای حرفه‌ای و تجاربی را که از سر گذارنده‌اید از قلم نیندازید.

به یاد داشته باشیم که سرمایه‌گذار تنها روی ایده سرمایه‌گذاری نمی‌کند؛ بلکه تیم استارتاپ و سوابق اعضای آن نیز برایش مهم هستند.

حرف آخر در جذب سرمایه بذری

اگر در مراحل اولیه راه‌اندازی یک استارتاپ هستید، به احتمال زیاد نیاز به یک سرمایه اولیه برای شروع کار خود دارید. اگرچه ممکن است بتوانید این تأمین مالی را به صورت بوت استرپ و از هزینه شخصی خود انجام دهید، اما شتاب‌ دهنده‌ها به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب جذب سرمایه بذری آماده حمایت از استارتاپ‌ها هستند.

برای آشنایی با خدمات شتاب دهنده تریگ‌آپ کلیک کنید.

اگر در مرحله تأمین مالی بذری هستید، توجه به 4 نکته‌ای که در این مقاله به آنها پرداخته شد برای‌تان مفید خواهد بود.