شتاب دهنده استارتاپ چیست؟

برای پاسخ به این سؤال که شتاب دهنده استارتاپ چیست باید این اصطلاح را در کنار واژه دیگری به نام استارتاپ قرار دهیم؛ چراکه هر زمان کلمه شتابدهنده به کار می‌رود، منظور همان شتاب دهنده استارتاپ است، مرکزی که باعث رشد، توسعه و شتابدهی کسب‌وکارهای نوپا می‌شود.

اکوسیستم کارآفرینی همراه با رشد و توسعه استارتاپ‌ها، اصطلاحات جدیدتری را به جوامع ارائه داده است و در این میان، شتاب دهنده‌ها یکی از این اصطلاحات جدید هستند که این روزها کاربردی بیشتری پیدا کرده‌اند و عموما افرادی که در آغاز راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستند، برای ورود به این مراکز تمایل نشان می‌دهند.

پس اگر بنیان‌گذار یک کسب‌وکار نوپا هستید و برای رشد و توسعه کار خود به دنبال سرمایه‌گذار می‌گردید، شتاب دهنده‌ها می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند که علاوه بر حمایت مالی ، سایر خدمات آموزشی را هم فراهم می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با خدمات شتاب دهنده  تریگ آپ کلیک کنید..

اگر به دنبال پاسخ به این سؤال هستید که شتاب دهنده استارتاپ چیست؟ با ما همراه باشید تا با مفهوم آن و نوع خدماتی که ارائه می‌دهد، بیشتر آشنا شوید.

شتاب دهنده استارتاپ چیست؟

شتاب دهنده استارتاپ که به اختصار به آن شتاب دهنده (Accelerator) می‌گوییم، یک منبع مالی و خدماتی اولیه برای کسب‌وکارهای نوپا محسوب می‌شود. این مراکز با ارائه مجموعه‌ای از خدمات مالی، آموزشی، فضای کاری، تجهیزات، مشاوره، منتورینگ و راهبری به استارتاپ ها کمک می‌کنند تا مراحل اولیه رشد و توسعه کسب‌وکارشان را طی کنند.

بنیان‌گذار یک استارتاپ در آغاز فعالیت خود، توانایی تأمین هزینه‌ها و تجربه اداره و مدیریت یک کسب‌وکار  را ندارد. شتابدهنده‌ها می‌توانند گزینه خوبی برای برای این افراد باشند تا بتوانند هزینه‌های اولیه خود را تأمین کنند و از همه مهم‌تر، با دریافت مجموعه‌ای از خدمات آموزشی، مسیر رشد کسب‌وکار خود را هموارتر کنند.

البته اگر به دنبال پاسخ به این سؤال هستید که شتاب دهنده استارتاپ چیست؟ نباید صرفا این مراکز را یک منبع تأمین مالی تصور کنید، شتاب دهنده‌ها می‌توانند بخشی از سرمایه مورد نیاز را در اختیار استارتاپ‌ها قرار دهند، اما مزایای دیگری را ارائه می‌دهند که در روند رشد یک کسب‌وکار مفید خواهد بود.

از آنجایی که یک شتاب دهنده استارتاپ در آغاز راه کسب‌وکارها در کنار آنها قرار داشته و به آنها کمک می‌کند، نباید انتظار داشت که خدماتش ادامه‌دار باشد. عموما برنامه شتابدهنده‌ها مدت زمان مشخصی دارد و در ازای دریافت بخشی از سهام استارتاپ ( بین 5 الی 45 درصد)، خدمات خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

تعریف شتاب دهنده استارتاپ

شتاب دهنده‌های استارتاپ به صاحبان ایده و کسب‌وکارهای نوپا که به یک محصول حداقلی(MVP) رسیده باشند، کمک می‌کنند تا مدل کسب‌وکار خود را ترسیم کنند و بتوانند به بازار هدف‌شان دسترسی پیدا کنند. این مراکز طی یک قرارداد مشخص با مدت زمان معلوم، خدمات متعددی مانند سرمایه، فضای کار اشتراکی، تجهیزات زیرساختی، آموزش و منتورینگ را در اختیار این تیم‌های تازه‌نفس قرار می‌دهند.

آشنایی با خدمات شتاب دهنده ها

یک تعریف جامع و کامل که می‌توانیم از شتاب دهنده استارتاپ ارائه دهیم این است:

شتابدهنده استارتاپ مکانی برای استارتاپ‌های ارلی استیج (early stage) است تا بتوانند از طریق دریافت خدمات آموزشی و مالی و دسترسی به شبکه‌های مربوط، کسب‌وکار خود را مقیاس‌پذیر کنند.

از این نظر شاید شتاب دهنده‌ها با شرکت‌های سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و انجل اینوستورها شبیه به نظر برسند، اما در واقعیت اینطور نیست و یک شتاب دهنده ، خدمات محدودتر و سرمایه کمتری را نسبت به شرکت‌های سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های شتاب دهنده استارتاپ

مدت زمان ثابت (دوره شتابدهی یک دوره مشخص حداقل 9 ماهه است)

داشتن یک ساختار مشخص که شامل آموزش و منتورشیپ می‌شود

هزینه عضویت حداقلی یا رایگان

چنین ویژگی‌هایی باعث می‌شود که یک شتاب دهنده استارتاپ نسبت به شرکت‌های سرمایه‌گذار خطرپذیر و سرمایه‌گذاران فرشته متفاوت باشد، البته نوع دیگری از سرمایه‌گذاری وجود دارد که ممکن است شباهت بیشتری به شتابدهنده‌ها داشته باشد: مرکز رشد یا انکوباتور.

در اینجا ممکن است در کنار سؤال شتاب دهنده استارتاپ چیست این سؤال هم مطرح شود که آیا شتابدهنده‌ها همان مراکز رشد هستند یا با هم فرق دارند؟

باید بگوییم که تفاوت ظریفی بین مفهوم شتاب دهنده استارتاپ و مرکز رشد یا انکوباتور وجود دارد و حتی عنوان این دو اصطلاح هم نشان دهنده تفاوت آنهاست:

هدف شتاب دهنده استارتاپ همانطور که از نام آن پیداست، سرعت بخشیدن به رشد کسب‌وکارهای نوپاست و در مقابل، مراکز رشد با هدف تشویق و ترویج نوآوری در کسب‌وکارها شکل گرفته‌اند. طبیعتا این دو مرکز در برخی موارد ممکن است با هم تداخل داشته باشند، اما به طور کلی مفهوم شتاب دهنده و خدماتی که ارائه می‌دهد، نسبت به مراکز رشد، گسترده‌تر است.

 

شتاب دهنده استارتاپ چطور کار می‌کند؟

مرحله درخواست

در این مرحله باید برای شتاب دهنده مورد نظر درخواست بفرستید که عموما به صورت آنلاین انجام می‌شود. در ادامه اگر ایده و تیم شما به اندازه کافی مناسب باشد، برای ارائه طرح خود دعوت می‌شوید که در شرایط فعلی این مصاحبه‌ها بیشتر به صورت آنلاین انجام می‌شود.

از اینجا می‌توانید درخواست خودتان را برای شتاب دهنده تریگ آپ ارسال کنید

مرحله پذیرش اولیه

اغلب شتابد دهنده‌های استارتاپ یک مرحله قبل از شتابدهی دارند که با  عناوین مختلفی مانند پذیرش اولیه یا پیش شتابدهی یا شتابدهی موقت شناخته می‌شود. به عنوان مثال در شتاب دهنده تریگ آپ به این فرایند پذیرش اولیه می‌گوییم.

یک دوره دو ماهه که علاوه بر آشنایی تیم استارتاپی با تیم شتابدهی، خدمات رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد. استارتاپ‌ها می‌توانند طی این مدت از فضای کار اشتراکی شتابدهنده استفاده کنند و با تکمیل تیم خود و بیزینس پلن‌شان، برای جلسه ارائه در مقابل داوران آماده شوند.

مرحله شتابدهی

بعد از دوره پذیرش اولیه یا پیش شتابدهی نوبت به داوری نهایی تیم می‌رسد. تیم استارتاپی باید طرح خود را که حالا قوی‌تر شده است، در مقابل داوران متخصص ارائه دهند و در صورت تأیید آنها وارد دوره شتابدهی شود.

مهم‌ترین خدمات شتاب دهنده استارتاپ در همین مرحله ارائه می‌شود. علاوه بر سرمایه نقدی، خدمات شاخص‌تری مانند فضای کار اشتراکی، آموزش، منتورینگ و کوچینگ ارائه خواهد شد تا تیم‌ها بتوانند فرایند رشد و توسعه خود را به درستی طی کنند.

مرحله دمودی

یکی از خدمات قابل توجهی که شتاب دهنده استارتاپ ارائه می‌دهد، در مراحل پایانی دوره شتابدهی است. یک جلسه تحت عنوان دمودی در نظر گرفته می‌شود تا کسب‌وکارهای نوپا بتوانند امکان جذب سرمایه مجدد را از سرمایه‌گذاران جدیدتری داشته باشند.

شتاب دهنده‌ها از شبکه ارتباطی خود دعوت می‌کنند تا برای ارائه تیم‌های‌شان حضور داشته باشند و امکان جذب سرمایه در راندهای بعد را برای استارتاپ‌های خود فراهم می‌کنند.

نتیجه

شتاب دهنده استارتاپ مکانی است که برای کمک به استارتاپ‌ها اختصاص داده شده است. این مراکز از طریق ارائه خدمات متنوع، باعث رشد، توسعه و مقیاس‌پذیری کسب‌وکارهای نوپا خواهند شد.

استارتاپ‌هایی که در آغاز راه خود قرار دارند، اغلب با چالش‌های مالی روبه‌رو هستند و ممکن است هدف اول آنها از ورود به یک شتاب دهنده تأمین مالی باشد؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که شتاب دهنده‌ها علاوه بر سرمایه، خدمات شاخص‌تری هم ارائه می‌کنند.

فضای کار اشتراکی، تجهیزات، منتورینگ و کوچینگ از جمله خدمات مهم شتاب دهنده استارتاپ است که برای بهبود بیزینس مدل، توسعه و مقیاس‌پذیری آنها بسیار مفید خواهد بود.

سوالات متداول

شتاب دهنده استارتاپ چیست؟

شتاب دهنده‌ها یک مرکز مالی و خدماتی مفید برای استارتاپ‌های ارلی استیج هستند تا بتوانند کسب‌وکار خود را مقیاس‌پذیر کنند

ویژگی‌های یک شتابدهنده چیست؟

مدت زمان مشخص، ساختار آموزشی و هزینه عضویت حداقلی

مراحل ورود به شتاب دهنده استارتاپ چیست؟

درخواست، پذیرش اولیه، شتابدهی و دمودی