آشنایی با خدمات شتاب دهنده ها

با ظهور استارتاپ‌ها به عنوان بازیگران جدید اکوسیستم کارآفرینی، شاهد شکل‌گیری مراکزی هستیم که با هدف کمک به این اکوسیستم ایجاد شده‌اند. شتاب دهنده‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر از جمله مهم‌ترین نهادهایی هستند که در کنار کسب‌وکارها نوپا قرار گرفتند تا به رشد و توسعه آنها کمک کنند.

خدمات شتاب دهنده به نوعی در تعریف آن هم وجود دارد: برنامه‌ای بر اساس منتورینگ که در ازای دریافت بخشی از سهام یک استارتاپ، فرایند راهنمایی، پشتیبانی و تأمین بودجه‌ای مشخص را به انجام می‌رساند. تریگ آپ به عنوان یکی از مراکز شتابدهی شناخته شده کشور، علاوه بر سرمایه نقدی، خدمات عمده دیگری را در اختیار تیم‌های استارتاپی قرار می‌دهد. برای آشنایی بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

صدها شتاب دهنده در سراسر جهان وجود دارند که در راه‌اندازی استارتاپ‌های بزرگ نقش اساسی داشته‌اند، بر همین اساس بنیان‌گذاران به دنبال آشنایی بیشتر با شتاب دهنده‌ها و خدمات آنها هستند. شتاب‌دهنده‌های شناخته شده‌ای مانند وای‌کامبینیتر و تک استارز از جمله مراکز شتابدهی هستند که خدمات خاص یک شتابدهنده را به استارتاپ‌ها ارائه داده و با تیم‌های بزرگی در حوزه فناوری کار کرده‌اند.

شاید در وهله اول مهم‌ترین چیزی که باعث تمایل تیم‌های تازه‌کار برای ورود به یک شتابدهنده شود، سرمایه نقدی باشد؛ اما در اینجا تأکید می‌کنیم که خدمات شتاب دهنده بسیار فراتر از بحث سرمایه نقدی است و بسیاری از خدمات آن حتی از پولی که تزریق می‌کنند هم مهم‌تر خواهد بود.

صرف نظر از اینکه شتابدهنده‌ها انواع متعددی دارند، مجموعه‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند که کمابیش در همه آنها مشترک است. بنابراین اگر به

دنبال آشنایی بیشتر با خدمات یک شتاب دهنده هستید و قصد ورود به دوره شتابدهی را دارید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برای آشنایی با انواع شتاب دهنده ها به این لینک مراجعه کنید

خدمات اصلی یک شتاب دهنده

به طور کلی می‌توانیم بگوییم خدمات شتاب دهنده‌ها در 4 حوزه اصلی دیگر ارائه می‌شوند.

شبکه ارتباطی گسترده

ورود به فرایند شتابدهی ارتباطات حیاتی و مهمی را برای استارتاپ‌ها ایجاد می‌کند. شتاب‌دهنده‌ها با انجل اینوستورها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ارتباط هستند. این گروه‌ها نیز به دنبال سرمایه‌گذاری روی تیم‌های استارتاپی و ایده‌ها و طرح‌های تجاری امیدوارکننده هستند.

از این نظر یکی از خدمات اصلی و مهم شتابدهنده‌ها آشنا کردن استارتاپ‌ها با سرمایه‌گذاران است که شکل‌گیری چنین ارتباطی از سمت شتاب دهنده باعث تسهیل فرایند جذب سرمایه در راندهای بعدی آنها خواهد شد.

خدمات شتابدهی در زمینه گسترش شبکه ارتباطی تنها به مبحث سرمایه‌گذاری محدود نمی‌شود؛ بلکه از طریق شتاب دهنده‌ها می‌توان با مشاوران و متخصصان بسیاری آشنا شد و از حمایت‌های مشاوره‌ای و آموزشی آنها استفاده کرد که این خدمت هم در رشد و توسعه یک استارتاپ تأثیر زیادی خواهد گذاشت.

همچنین به عنوان یک استارتاپ اگر بتوانید از خدمات شتاب دهنده در زمینه شبکه ارتباطی استفاده کنید، خیلی زود اعتبار و جایگاه قابل ملاحظه‌ای در اکوسیستم کارآفرینی به دست خواهید آورد. این اعتبار هم به فرایند جذب سرمایه و هم استخدام نیروهای خبره‌تر کمک خواهد کرد.

آموزش: از خدمات مهم شتاب دهنده

وقتی از خدمات شتاب دهنده‌ها صحبت می‌کنیم، عموما از فرایند آموزش‌محور بودن برنامه شتابدهی صحبت می‌شود. در کنار خدمات دیگری که یک شتابدهنده ارائه می‌دهد، آموزش در قالب برنامه‌های مشاوره‌ای، منتورینگ و کوچینگ، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است؛ به طوری که یکی از خصوصیات بنیان‌گذاران برای ورود به شتاب دهنده‌ها، آموزش‌پذیر بودن و به اصطلاح کوچبل (Coachable) بودن آنهاست.

شتاب دهنده‌ها علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تیم‌ها، امکان گرفتن مشاوره از متخصصان حوزه‌های متعدد را هم برای استارتاپ‌های خود فراهم می‌کنند و با توجه به حوزه فعالیت‌شان، مشاورهای مناسب را به آنها معرفی کرده و جلسات مشاوره را به صورت رایگان یا با هزینه محدود تنظیم می‌کنند.

دو فرایند آموزشی منتورینگ و کوچینگ نیز از جمله خدمات شتاب دهنده محسوب می‌شوند که کمک بزرگی به رشد و توسعه استارتاپ‌ها می‌کنند. عموما این دو اصطلاح در کنار یکدیگر به کار می‌روند، اما در عین حال که ممکن است شباهت‌هایی با هم داشته باشند، در رویکرد اصلی متفاوت هستند.

منتورینگ به معنای مربیگری و هدایت تیم‌های استارتاپی است، به این صورت که تیم به فرد منتور مراجعه کرده و با کمک و توصیه و راهنمایی‌های او مشکلش را حل می‌کند؛ این در حالی است که در فرایند کوچینگ، مربی به عنوان یک تسهیلگر وارد شده و با همراهی و همفکری سعی می‌کند فرد را به راه‌حل درست برساند.

برای درک تفاوت کوچینگ و منتورینگ کلیک کنید.

آموزش، مشاوره، کوچینگ و منتورینگ از خدمات اصلی یک شتاب دهنده محسوب می‌شوند که حتی از سرمایه نقدی نیز مهم‌تر هستند و باعث می‌شوند استارتاپ در مسیر درست قرار بگیرد.

فضای کار اشتراکی

یکی دیگر از خدمات شتاب دهنده ها فضای کار اشترکی است. فضای کوورک تجربه حضور در یک محیط استارتاپی را فراهم می‌کند، فضایی که تیم‌های متعددی از کسب‌وکارهای نوپا حضور دارند و همین بودن در کنار هم می‌تواند در ارتقاء روحیه آنها، هم‌فکری و افزایش خلاقیت‌شان مؤثر باشد.

عموما خدمات شتاب دهنده را با فضای کاری که در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهد نیز می‌شناسند. این محیط به صورت فضایی باز و یکپارچه است که برای هر تیم یک میز اختصاص داده شده است. ضمن اینکه اتاق‌ها و سالن‌های دیگری نیز برای برگزاری جلسات یا دورهمی‌ها و حتی اتاق بازی و مطالعه در نظر گرفته شده است.

تیم‌های استارتاپی با حضور در فضای کار اشتراکی تجربیات ارزشمندی را کسب کرده و ارتباطات قوی‌تر و گسترده‌تری را با سایر تیم‌ها برقرار می‌کنند که این فرایند می‌تواند در برنامه‌های بعدی آنها تأثیرات مثبتی داشته باشد.

تقویت حس همدلی و همفکری از جمله خدمات شتاب دهنده است که به لطف فضای کار اشتراکی ایجاد می‌شود. از آنجایی که تیم‌های حاضر در فضای کار اشتراکی در مسیر تقریبا مشابهی از لحاظ سطح کسب‌وکار قرار دارند، با چالش‌های مشابهی هم روبه‌رو هستند و طبیعتا در کنار هم بودن می‌تواند از لحاظ عاطفی و روانی برای آنها مفید بوده و یک احساس حمایتی را در آنها به وجود بیاورد.

از سوی دیگر نوع تعامل و همفکری که بین استارتاپ‌های شکل می‌گیرد باعث خواهد شد که بتوانند به راه‌حل‌ها و برنامه‌های کارآمدتر و خلاقانه‌تری دست پیدا کنند.

سرمایه نقدی

جدا از خدمات غیرنقدی که یک شتاب دهنده در اختیار استارتاپ‌ها قرار می‌دهد، سرمایه نقدی را هم طی دوره شتابدهی در اختیار آنها قرار می‌دهد. از آنجایی که کسب‌وکارها نوپا در آغاز فعالیت خود عموما در دوره بذری (Seed) و یا حتی pre seed قرار دارند، سرمایه اولیه می‌تواند در تأمین برخی هزینه‌ها مانند نیروی انسانی، مارکتینگ و ترسیم مدل کسب‌وکار و جذب مشتری کمک حال آنها باشد.

مبلغ سرمایه نقدی در لیست خدمات شتاب دهنده تقریبا در یک حدود معین قرار دارد. استارتاپ‌ها با این سرمایه محدود می‌توانند برخی از هزینه‌های ضروری خود را پوشش دهند تا بتوانند کسب‌وکار خود را توسعه داده و آماده جذب سرمایه‌های بالاتر شوند. مبلغ سرمایه نقدی که شتاب دهنده تریگ ‌آپ در اختیار استارتاپ‌های خود قرار می‌دهد، 75 میلیون تومان است که به همراه سایر خدمات شتاب دهنده ارائه خواهد شد.

جزئیات سرمایه‌گذاری شتابدهنده تریگ‌آپ را در اینجا ببینید.

نتیجه

خدمات شتاب دهنده را می‌توان در 4 حوزه خلاصه کرد: ارتباطات، آموزش، فضای کار اشتراکی و سرمایه نقدی. تیم‌های استارتاپی که قصد ورود به شتابدهنده‌ها را دارند، باید نسبت به خدماتی که این مراکز ارائه می‌دهند آگاهی داشته باشند تا بتوانند تصمیم درست‌تری را اتخاذ کنند.

با توجه به اینکه شتاب دهنده های آنلاین در حال توسعه هستند، حضور در برنامه‌های شتابدهی برای تیم‌های بیشتری فراهم شده است و با حذف محدودیت‌های جغرافیایی، کارآفرینان بیشتری می‌توانند از خدمات شتاب دهنده‌ها بهره‌مند شوند.

سوالات متداول

خدمات شتاب دهنده شامل چه چیزهایی می‌شود؟

شبکه ارتباطی گسنرده، آموزش، فضای کار اشتراکی، سرمایه نقدی

شتاب دهنده‌ها در ازای خدماتی خود چه چیزی دریافت می‌کنند؟

بخشی از سهام استارتاپ را دریافت می‌کنند