قبل از جذب سرمایه به این نکات توجه کنید

تیم‌های استارتاپی برای رشد و دستیبابی به موفقیت نیازمند جذب سرمایه هستند، اما آن چیزی که از فرایند جذب سرمایه مهم‌تر است، زمان آن است. یعنی اگر خیلی زود و قبل از محقق شدن شرایط لازم برای جذب سرمایه به این کار اقدام کنند، امکان دارد موفق به تأمین نظر سرمایه‌گذار نشده و با چالش‌های جدی روبه‌رو شوند.

جذب سرمایه به همان اندازه که می‌تواند در رشد و توسعه استارتاپ‌ها مؤثر باشد، اگر در زمان مناسب خود اتفاق نیفتد، خطرآفرین هم خواهد بود.

راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ

بهتر است استارتاپ‌ها قبل از اقدام به جذب سرمایه به ین نتیحه برسند که اصلا برای این فرایند آماده هستد یا خیر. بنابراین توجه به نکات زیر می‌تواند در فرایند جذب سرمایه استارتاپ‌ها تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

همخوانی محصول با مسأله و بازار

 استارتاپ‌ها باید قبل از مراجعه به سرمایه‌گذاران، عملکرد ایده خود را در دنیای واقعی بررسی کنند تا مطمئن شوند که راه‌حل آنها قادر به برآورده کردن یک نیاز واقعی مشتریان است. در واقع باید از طریق انجام مصاحبه، تحقیق و آزمایش در سطح خرد که هزینه محدودی در پی داشته باشد، میزان همخوانی محصول خود را نسبت به بازار و مسأله‌ها و نیازهای مشتریان بررسی کنند.

اطمینان از کارکرد محصول

تعداد کمی از سرمایه‌گذاران تنها روی ایده سرمایه‌گذاری می‌کنند. یک ایده هر چقدر هم جذاب باشد، اگر کارکرد صحیحی نداشته باشد، نظر سرمایه‌گذاران را جلب نخواهد کرد. یک استارتاپ زمانی برای جذب سرمایه آماده است که یک نمونه اولیه از محصول خود را با کاکرد صحیح آن به سرمایه‌گذار ارائه دهد. بنابراین بهتر است قبل از ارائه محصول در مقابل سرمایه‌گذاران، صحت کارکرد آن را مورد بررسی قرار دهد.

داشتن مدل و طرح کسب‌وکار

طرح کسب‌وکار از این نظر برای سرمایه‌گذاران اهمیت دارد که در مورد جریان درآمدی یک استارتاپ و نحوه رسیدن به این جریان توضیح می‌دهد. در این مدل باید به ساختار کسب‌وکار و راه رسیدن به جریان درآمدی مورد نظر آن اشاره شده و کلیه تجهیزات، افراد و روش‌های بازاریابی استارتاپ به صورت شفاف بیان شوند. در واقع طرح کسب‌وکار به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ثابت می‌کند که ایده آن کسب‌وکار تا چه اندازه عملی است.

چه زمانی برای جذب سرمایه استارتاپ شما مناسب است؟

داشتن برنامه مالی

استارتاپ‌ها باید بدانند دقیقا به چه میزان سرمایه نیاز دارند و از همه مهم‌تر اینکه می‌خواهند مبلغ مذکور را صرف چه کاری کنند. یک استارتاپ در زمان مراجعه به سرمایه‌گذار باید برنامه مالی خود را مشخص کرده و نشان دهد که در هزینه‌های مورد نظر به چه دستاوردهایی خواهد رسید. به عنوان مثال مشخص کند که تا 3 سال آینده، با این برنامه مالی در کجا قرار خواهد گرفت.

داشتن تیم

یکی از شاخص‌های مهمی که استارتاپ‌ها قبل از جذب سرمایه باید به آن برسند، داشتن تیمی منسجم، خلاق و جدی است، چراکه یک تیم کاری مناسب که به دنبال تحقق اهداف و مأموریت کسب‌وکار است، از جمله شاخص‌های مهمی است که سرمایه‌گذاران به آن توجه خواهند کرد. این شاخص به اندازه‌ای اهمیت دارد که به استارتاپ‌ها توصیه می‌شود در صورت نداشتن یک تیم کامل به سرمایه‌گذار مراجعه نکنند، بلکه ابتدا سعی کنند تناقضات تیم خود را برطرف کرده و بعد به سمت سرمایه‌گذاران بروند.

شتاب دهنده تریگ‌آپ آماده جذب تیم‌هایی است که به محصول اولیه رسیده‌اند و برای توسعه و رشد کسب‌وکار خود به سرمایه پیش‌بذری نیاز دارند.