تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده در چیست؟

تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده ‌ از جمله مباحث مهمی است که استارتاپ‌ها‌ باید در اوایل کار خود با آن آشنایی داشته باشند. زمانی که یک استارتاپ کار خود را آغاز می‌کند، شاید گزینه‌های تأمین متعددی را پیش روی خود داشته باشد: از سرمایه شخصی گرفته تا تأمین مالی جمعی و وام گرفتن یا حضور در یک مرکز رشد یا ارسال درخواست در یک شتابدهنده.

اینجا مسأله انتخاب مطرح می‌شود، انتخاب مرکز رشد یا شتاب دهنده یا ... . نکته مهم اینجاست که بتواند در انتخاب منبع تأمین مالی خود درست عمل کنند. اگرچه مراکز نوآوری و شتابدهی در کنار مراکز رشد، یکی از گزینه‌های قابل توجه تأمین سرمایه محسوب می‌شوند، اما ممکن است برخی از استارتاپ‌ها در آغاز بتوانند از طریق بوت استرپ یا گرفتن وام، کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند.

از سوی دیگر اگر قصد ورود به شتاب دهنده (accelerator) یا مرکز رشد (ancubator) را داشته باشند، درک تفاوت این دو مرکز برای رشد و توسعه کسب‌وکار، بسیار مهم و حیاتی است. به همین دلیل نیز در این مقاله سعی می‌کنیم با پرداختن به تفاوت شتاب دهنده و مرکز رشد، در انتخاب یک رویکرد درست به استارتاپ‌ها کمک کنیم.

 

شتاب دهنده یا مرکز رشد؟

اگرچه در ادامه با ذکر جزئیات بیشتر درباره مراکز رشد و شتابدهنده‌ها خواهیم پرداخت، اما به طور کلی تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده را می‌توان به طور خلاصه اینطور بیان کرد:

مراکز رشد به کارآفرینان کمک می‌کنند تا ایده‌های تجاری خود را اصلاح کنند و شرکت خود را از پایه بسازند.

شتاب دهنده‌ها به استارتاپ‌هایی که در مراحل اولیه رشد خود قرار دارند و به اصطلاح (early-stage) هستند و به حداقل محصول پذیرفتنی رسیده‌اند، کمک می‌کنند تا به رشدی که شاید طی چندین سال به دست بیاورند، در مدت زمان کوتاه‌تری دست یابند.

شتاب دهنده و مرکز رشد که برخی اوقات به جای یکدیگر هم به کار می‌روند، دارای اهداف متفاوتی هستند، نتایج متفاوتی دارند و انواع مختلفی از استارتاپ‌ها را می‌پذیرند. به همین دلیل هم کارآفرینان و بنیان‌گذارن استارتاپ‌ها باید نسبت به تفاوت بین مزاکز رشد و شتاب دهنده‌ها واقف باشند، زیرا دانستن این تفاوت به آنها کمک خواهد کرد در راستای منابع تأمین مالی و دیگر نیازهای کسب‌وکار خود، انتخاب کارآمدتری داشته باشند.

قبل از اینکه به تفاوت‌های کلیدی شتاب دهنده و مرکز رشد بپردازیم، مرور مختصری بر مفهوم این دو مرکز خواهیم داشت تا در ادامه درک بهتری از تفاوت‌های آنها داشته باشیم.

شتاب دهنده استارتاپ چیست؟

شتابدهنده استارتاپ سازمانی است که با هدف رشد دادن به کسب‌وکارهای نوآور شکل گرفته است و خدمات متعددی مانند سرمایه نقدی، آموزش، فضای کار اشتراکی و ... را در اختیار استارتاپ‌هایی که عموما به یک محصول حداقلی رسیده‌اند، در یک مدت زمان مشخص قرار می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر با تعریف شتاب دهنده مقاله شتاب دهنده استارتاپ چیست؟ را بخوانید.

مرکز رشد چیست؟

مراکز رشد در مقایسه با شتاب دهنده‌ها برای پذیرش تیم‌های استارتاپی منعطف‌تر بوده و معمولا برای تقویت و رشد سریع کسب‌وکارها طراحی نشده‌اند. استارتاپ‌هایی وارد دوره شتابدهی می‌شوند که محصول اولیه خود را ساخته‌اند و در حال توسعه کسب‌وکار خود هستند؛ اما یک مرکز رشد یا انکوباتور، استارتاپ‌ها را در مراحل اولیه رشدشان پذیرش می‌کند و مدت زمان طولانی‌تری، بیش از یک سال، فرایند راهنمایی و پرورش آنها را بر عهده می‌گیرد.

یکی از تفاوت‌های مرکز رشد و شتاب دهنده در این است که در شتابدهنده‌ها هر استارتاپ به عنوان یک مورد خاص در نظر گرفته شده و توجه ویژه‌ای به آن می‌شود، در حالی که این روند در مراکز رشد کلی‌تر است و خدمات این مراکز با این هدف به استارتاپ‌ها ارائه می‌شود که بتوانند از دل یک مفهوم به کسب‌وکار برسند.

مراکز رشد عموما فضای کار اشتراکی و خدمات مشاوره‌ای را ارائه می‌دهند اما در مقایسه با شتاب دهنده‌‌ها روند آرام‌تری دارند.

تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده

تفاوت بین مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها نکته بسیاری مهمی است که استارتاپ‌هایی که قصد دارند از خدمات این مراکز بهره‌مند شوند، باید با آنها آشنا باشند. اگرچه مراکز شتابدهی و رشد هر دو با هدف حمایت از اکوسیستم کارآفرینی شکل گرفته‌اند، اما تفاوت‌هایی نیز با هم دارند.

آشنایی با تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده به صاحبان کسب‌وکارها کمک می‌کند که با توجه به رشد کسب‌وکار خود و خدماتی که نیاز دارند، تصمیم درست‌تری برای تأمین نیازهای خود اتخاذ کنند.

اینفوگرافی زیر مهم‌ترین و کلیدی‌ترین تفاوت‌های بین مرکز رشد و شتاب دهنده را به تصویر می‌کشد و مطالعه آن مدت زمان کوتاهی را از شما خواهد گرفت. بنابراین اگر قصد ورود به مراکز شتابدهی یا رشد را دارید، اینفوگرافی زیر قطعا برای شما مفید خواهد بود.

شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد عیلرغم تفات‌هایی که با هم دارند، در برخی از موارد هم با یکدیگر هم‌پوشانی دارند و بعضی از خدمات آنها مشترک است. به عنوان مثال اکثر مراکز رشد و همه شتاب دهنده‌ها فضای کار اشتراکی را در اختیار تیم‌های پذیرش شده می‌گذارند.

از سوی دیگر آموزش و منتورینگ هم یکی دیگر از نقاط اشتراک بین مرکز رشد و شتاب دهنده است که می‌تواند در فرایند توسعه اعضای تیم و روند کسب‌وکار بسیار مفید واقع شود.

در تصویر زیر سعی کرده‌ایم نقاط اشتراک و تفاوت‌های بین مراکز رشد و شتاب دهنده‌ها را بهتر نشان دهیم:

نتیجه در تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده

شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد در ارائه فضای کار اشتراکی، آموزش و منتورینگ تقریبا یکسان عمل می‌کنند، اما تفاوت اصلی آنها در سرعت رشدی است که به استارتاپ‌ها می‌دهند.

شتاب دهنده سعی می‌کند با ارائه سرمایه نقدی و سایر خدمات غیرنقدی، استارتاپ را به حدی از رشد برساند که محصول خود را توسعه داده، وارد بازار شود و حتی آمادگی لازم برای جذب سرمایه در راندهای بعدی را پیدا کند.

سوالات متداول

تفاوت مرکز رشد و شتاب دهنده در چیست؟

مرکز رشد در مقابل شتاب دهنده‌ برای پذیرش تیم‌های استارتاپی منعطف‌تر است و چندان مناسب رشد سریع کسب‌وکارها نیست

موارد اشتراک شتاب دهنده‌ها و مراکز رشد چیست؟

فضای کار اشتراکی، آموزش و منتورینگ، پشتیبانی از کسب‌وکار