یازده دلیل قانع کننده برای آنکه سرمایه گذاری روی استارتاپ ها را جدی بگیرید

دلایل قانع کننده برای سرمایه گذاری روی استارتاپ ها

سرمایه گذاری روی استارتاپ ها

یازده دلیل قانع کننده برای آنکه سرمایه گذاری روی استارتاپ ها را جدی بگیرید (بخش اول)

به دنبال سرمایه گذاری روی استارت‌آپ ها هستید اما از ریسک بالای آن وحشت دارید؟ همه ما می‌دانیم که موفقیت یک ایده جدید نیاز به امکانات و بودجه دارد اما بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل بالا بودن ریسک سرمایه گذاری روی استارت‌آپ ها، از فعالیت در این حوزه امتناع می‌کنند.
داده‌های آماری نشان می‌دهد که درصد بالایی از استارت‌آپ ها به موفقیت مورد نظر دست پیدا نخواهند کرد اما بهتر است که آن روی سکه را نیز در نظر بگیریم. استارت‌آپ های بیشماری وجود دارند که تنها یا یک ایده خام شروع شده‌اند و در حال حاضر سود کلانی دریافت می‌کنند. با ما همراه باشید تا دلایل قانع کننده برای سرمایه گذاری روی استارت‌آپ ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم و به شما بگوییم که چرا برخی از سرمایه گذاران این ریسک بزرگ را به جان می خرند؟


1. فرصتی بی نظیر در انتظار شما خواهد بود


برخی از کسب و کارهای نوپا، از بازار تقاضای بسیار خوبی برخوردار هستند. در واقع تنها دو پایان برای سرمایه گذاری استارت‌آپ‌ها می‌توان متصور شد:
• سوء استفاده از سرمایه شما و منحل شدن کسب و کار
• استقبال خوب از محصول یا خدمات کسب و کارهای نوپا و کسب سود کلان
بنابراین انتخاب گزینه سرمایه گذاری روی کسب و کارهای نوپا، کار ساده‌ای نخواهد بود. این امر را با مثال ساده‌ای بیشتر توضیح خواهیم داد. بر اساس مطالعات آماری در سایت fortune.com، چنانچه فردی تنها ۵۰۰۰ دلار پول را در سال ۱۹۹۷، هنگامی که وب سایت تازه آمازون خرده فروشی را آغاز کرده بود، سرمایه گذاری می کرد، این امکان را داشت که در سال ۲۰۱۷ مبلغی بالغ بر ۲.۴ میلیون دلار درآمد داشته باشد.
با این وجود، حتی وارن بافت، سرمایه‌گذار و میلیاردر آمریکایی، ریسک سرمایه گذاری روی آمازون را نپذیرفت و بعدها اعتراف کرده که فرصت بزرگی را از دست داده است و بخاطر این امر پیشمان است. بنابراین سرمایه گذاران باهوش، افرادی هستند که فرصت‌هایی را در می یابند که افراد دیگر از آن غافل شده‌اند!

 

2. برخورداری از تیم مدیریتی فوق‌العاده


برخورداری از تیم مدیریتی قوی در یک استارت‌آپ، سبب جذب سرمایه گذاران خواهد شد؛ به طوری که هیچ سرمایه گذاری قادر به مقاومت در برابر سرمایه گذاری نخواهد بود. البته که هیچ نمونه یا فرمول مشخصی برای یک تیم مدیریتی قوی در استارت‌آپ‌ها وجود ندارد اما وجود دیدگاه‌های زیر در یک تیم مدیریتی، ایده آل خواهد بود:
• درک عمیق از بازار تقاضا و شناخت هدف
• برخورداری از تجربه کاری
• انعطاف پذیری از نظر مواجه شدن با مسائل و مشکلات و آموختن از اشتباهات گذشته
• برخورداری از مهارت های مورد نیاز در هر سطح از کسب و کار
• روابط کاری و هماهنگی خوب بین اعضا و سرمایه گذاران
اگرچه مهارت‌های مدیریتی در هنگام راه اندازی یک کسب و کار موفق الزامی نیست و این امکان وجود دارد که در مراحل بعدی مهارت‌ها در این زمینه را بهبود بخشید اما چرا بسیاری از سرمایه گذاران به این مهارت‌ها علاقه مندند؟ پاسخ این است که هنگامی که افراد به خوبی با اهداف خود آشنا باشند و برنامه‌ریزی لازم برای هر مرحله را از پیش طراحی کرده باشند، سرمایه گذاران اعتبار بیشتری برای آنها قائل خواهند شد. در نتیجه شانس سرمایه گذاری افزایش می یابد.

3. استارت‌آپ ها کسب و کارهایی مقیاس پذیر هستند


سرمایه گذارانی که به دنبال دریافت سود بالا از مدیریت سرمایه خود هستند، همواره به دنبال نشانه‌هایی از رشد فروش عمده محصولات و یا خدمات خواهند بود. علاوه بر این افزایش قیمت خدمات و یا محصولات تولید شده در استارت‌آپ‌ها از دیگر فاکتورهایی است که این افراد برای سرمایه گذاری در نظر می‌گیرند. مقیاس پذیری این استارت‌آپ ها به این معناست که آیا مشتریان واقعی نیز مانند آنچه در داده‌های آماری مطرح شده است، تمایل به پرداخت هزینه بابت محصولات یا خدمات را خواهند داشت؟ سرمایه گذاران با پرسش چنین سوالاتی دقت برنامه‌ریزی کسب و کارهای نوپا را زیر سوال می‌برند. این امر دو دلیل عمده دارد:
• ارزیابی تجارت جدید از دیدگاه خود
• بررسی میزان کارآمدی برنامه کسب و کار

4. تنوع نمونه کارها


وجود ریسک در هر نوع سرمایه گذاری اجتناب ناپذیر است. حتماً شما هم داستان‌هایی در مورد سرمایه گذارانی که همه دار و ندار خود را به دلیل مدیریت سرمایه غلط از دست داده‌اند، شنیده‌اید. به همین دلیل اصول سرمایه گذاری بیان می کند که وجود تنوع در سرمایه‌گذاری، منجر به کاهش ریسک خواهد شد.
بنابراین متنوع سازی انواع سرمایه گذاری با هدف تعادل ریسک و سود صورت می‌گیرد. اگرچه سرمایه گذاری استارت‌آپ‌ها به طور ذاتی پر ریسک است اما این امر در کنار سرمایه گذاری روی اوراق بهادار و بورس، ریسک ناشی از آن را کاهش می‌دهد. بازده استارت‌آپ‌ها معمولاً ربطی به بازارهای بورس ندارد و همین امر خود به تنهایی یک استراتژی دفاعی است. به دلیل دور بودن بازار استارت‌آپ‌ها از سهام و اوراق بهادار، شرایط حاکم بر آنها، تاثیری در سود دهی کسب و کارهای نوپا نخواهد داشت و چه بسا زمانی که بورس در حال ضرر دادن است، استارت‌آپ ها به سود کلان دست پیدا کنند.

نتیجه‌گیری


برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها را دارند، درک اینکه این نوع سرمایه‌گذاری با ریسک بالایی صورت می‌گیرد، بسیار مهم است. اما بهتر است که برخی از جنبه های مثبت این نوع سرمایه‌گذاری را نیز در نظر بگیریم:
• ریسک بالا در صورت موفقیت تجارت با سود کلانی همراه خواهد بود.
• متنوع کردن سرمایه گذاری منجر به کاهش ریسک خواهد شد.
• حمایت از اقتصاد کشور
• ایجاد تغییرات مثبت در جهان کلیه این عوامل در کنار هم، موضوع سرمایه گذاری استارت‌آپ ها را جذاب می‌کنند. کار کردن در کنار افرادی پرشور، با انگیزه و آینده دار، نوید فردایی بهتر را می‌دهد.

-----------------------
منبع:
https://microventures.com

لینک اشتراک گذاری مطلب