در اولین تریگ‌ کمپ استارتاپی اینترنت اشیا چه گذشت؟

 

پانزدهم فروردین 1400 اولین دوره از سری رویدادهای تریگ کمپ، با محوریت اینترنت اشیا آغاز شد. این کمپ استارتاپی با همت شتابدهنده تریگ ‌آپ و با همراهی و همکاری مجموعه‌های شناسا، بانا و لینکپ، آغاز به کار کرد.

با توجه به اینکه کمتر از یک ماه از شروع این رویداد استارتاپی گذشته است، گفتگویی با جناب آقای محمدصادق سبحانی، دبیر اجرایی رویداد تریگ ‌کمپ اینترنت اشیا ترتیب دادیم تا در روند رویداد، افراد شرکت‌کننده و تیم‌هایی که تاکنون شکل گرفته‌اند، قرار بگیریم.

آقای سبحانی روند رویداد را تاکنون چطور بررسی می‌کنید و چه زمانی به پایان می‌رسد؟

سبحانی: رویداد تاکنون به لطف خدا به خوبی برگزار شده است و پیش‌بینی می‌کنیم در اوایل خرداد ماه به پایان برسد و تیم‌های منتخب، مشخص شوند.

چند نفر در این رویداد ثبت‌نام کردند و چند تیم تشکیل شد؟

حدودا 76 نفر ثبت‌نامی داشتیم که از میان آنها 25 نفر برای حضور در رویداد انتخاب شدند که در قالب 8 تیم، روی ایده‌های‌شان مشغول به کار هستند.

تیم‌ها و افراد را چطور ارزیابی می‌کنید؟

افراد شرکت‌کننده در این رویداد، افراد پرانرژی و باانگیزه‌ای هستند که اکثرشان در فضای تخصصی و فنی تجربه نسبتا خوبی دارند.

شرایط ناشی از کرونا چه تبعات مثبت یا منفی در روند برگزاری رویداد داشته است؟

ما از همان آغاز می‌دانستیم که به دلیل شرایط کرونا نمی‌توانیم رویداد را به صورت کاملا حضوری برگزار کنیم، اما یک سهم بیست الی سی درصدی برای بخش حضوری رویداد در نظر گرفته بودیم که متأسفانه موج چهارم کرونا امکان برگزاری آن بخش محدود حضوری را از ما گرفت و به غیر از روز افتتاحیه که بخشی از آن با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری برگزار شد، دیگر نتوانستیم برنامه حضوری داشته باشیم.

این شرایط کار ما را از این نظر سخت کرد که تعاملات رو در روی تیمی را نداشتیم و دوستان شرکت‌کننده نیز برای انجام کار سخت‌افزاری و در کنار هم قرار گرفتن اعضا با مشکل مواجه شدند. از سوی دیگر اتفاقات خوب و مثبتی را هم در پی داشت، خصوصا برای دوستانی که از شهرهایی غیر از تهران همراه ما بودند که امکان استفاده و بهره‌برداری بهتری از رویداد برای آنها فراهم شد. ما شرکت‌کنندگانی از شهرهایی مثل گرگان، کرمان، بم، همدان و مشهد داریم که در این کمپ فعال هستند.

به آینده تریگ ‌کمپ در دیگر حوزه‌ها خوش‌بین هستید؟

من به آینده تریگ کمپ خوش‌بین هستم و امیدوارم انشاالله بتوانیم از تجربه تریگ ‌کمپ اینترنت اشیا برای برگزاری کمپ‌های مشابه در حوزه‌های دیگر نیز بهره‌مند شویم.

سخن پایانی

در اینجا لازم می‌دانم از همراهانی که ما را در این کمپ همراهی کردند تشکر کنم: شرکت شناسا، مجموعه بانا که بسیار فعالانه، پرانرژی و حرفه‌ای در مهارت‌های نرم و تیم‌سازی به ما کمک می‌کنند. همچنین مجموعه لینکپ که در زمینه آموزش‌های فنی و آشنایی دوستان با ابعاد فنی و کسب‌وکاری اینترنت اشیا، همراه ما بودند.

امیدوارم این تجربه بتواند سرآغاز  همکاری‌های بلندمدت‌تر با این دو مجموعه باشد و بتوانیم تریگ‌ کمپ‌های بعدی را در حوزه‌های دیگر برگزار کنیم و بیش از پیش به شکل‌دهی استارتاپ‌های برخاسته از تیم‌های جوان و افراد باانگیزه که مشتاق ورود به عرصه کارآفرینی هستند، بپردازیم.